Učitelé dostanou od září až 2400 korun navíc. Podle opozice předvolební tah

PENÍZE na platy

Učitelé dostanou od září až 2400 korun navíc. Podle opozice předvolební tahNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Do nového školního roku nebudou učitelé vstupovat jen s vidinou více práce, kterou jim přinese zavedená inkluze, ale také s vidinou vyššího finančního ohodnocení. Plánované zvýšení platů totiž resort ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) urychlil a více peněz tak učitelé dostanou už od září. Začínající učitelé si v tarifu polepší o 1300 korun, ti s delší praxí až o 1600 korun. Na platy pro vysokoškolské pedagogy pošle ministerstvo školství požadovaných 260 milionů. Ministru financí Andreji Babišovi (ANO) se totiž nakonec podařilo vyšetřit peníze ze státního rozpočtu. Podle opoziční ODS se očividně jedná o předvolební tah, zvýšení ale vítá. Náklady na zvýšení platů pro učitele budou činit 1,8 miliard korun.

O zvýšení platů od září informoval na svém Twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Objem mezd učitelů se zvýší o 8 %, tarifní plat o 6 %. Platy nepedagogických pracovníků vzrostou ve školství v objemu o 5 %, tarif o 4 %. Vše už k 1. 9.,“ uvedl premiér na sociální síti.

Celkově i s netarifními složkami platu, jako jsou příplatky a odměny, by učitelky a učitelé v mateřských školách mohli dostat zhruba o 2000 korun víc, v základních školách o 2300 korun, ve středních školách pak o 2400 korun.

K zvýšení mělo podle plánu dojít až na začátku roku 2017, podle předsedy ODS Petra Fialy se tak zřejmě jedná o politické rozhodnutí. „Premiér nikomu nenamluví, že nejde o předvolební tah. Je to navíc jiná výše a jiný způsob, než jak jsme to chtěli my,“ uvedl pro server ECHO24 Fiala. V říjnu totiž proběhnou krajské volby do zastupitelstev. Fiala ale jinak přidání učitelů považuje za správné rozhodnutí. „Tyto peníze budou zcela jistě užitečněji využity, než nesmyslné nalévání státních peněz do soukromých subjektů jako je OKD,“ dodal Fiala s narážkou na státní půjčku těžební společnosti OKD.

Peníze i pro vysoké školy

Valachová na tiskové konferenci uvedla konkrétní částky, o které si učitelé přilepší. Šestiprocentní navýšení se týká tarifů v platových třídách 11 a 12, které jsou podle ministryně nejčastější. Učitelé do 6 let praxe dostanou navíc 1300 korun, učitelé s vyšší praxí pak od 1500 až do 1600 korun.

Celkově i s netarifními složkami platu, jako jsou příplatky a odměny, by učitelky a učitelé v mateřských školách mohli dostat zhruba o 2000 korun víc, v základních školách o 2300 korun, ve středních školách pak o 2400 korun. Asistenti pedagogů by mohli mít od září 1340 korun navíc, upřesnila ministryně.

Ve středu poté Valachová informovala, že přidáno dostanou i vysokoškolští pedagogové, pro které se v rozpočtu podařilo vyšetřit požadovaných 260 milionů. Právě taková částka chyběla vysokým školám ve srovnání s minulým rokem. Vysoké školy nicméně nespadají do tarifního systému, jako ostatní učitelé, a proto nemůže resort zajistit, že skutečně půjdou na platy. Před jednáním vlády nicméně Valachová slíbila, že učiní veškeré kroky, aby došlo skutečně k posílení pedagogické práce.

Náklady na zvýšení platů pro učitele budou činit 1,8 miliard korun. Babiš už v pondělí uvedl, že peníze se mu v rozpočtu najít podařilo tak, že ušetří z částky na obsluhu státního dluhu.

Podpora mladých učitelů

Její úřad nyní pracuje také na návrhu, aby se od září mladým učitelům a učitelkám přidávalo rychleji. Plat by se jim podle Valachové zvyšoval už po dvou letech praxe, ne až po šesti. Ministerstvo tak chce udržet mladé vyučující ve školách.

„Máme také ambici zajistit, abychom v souvislosti se zvyšováním prostředků ve školství předložili 27. července vládě ke schválení záměr, který by přinesl rychlejší zvýšení ohodnocení pro začínající učitele, to znamená, že by měli zvýšenou mzdu už po dvou letech praxe a ne jako dnes po šesti,“ uvedla ministryně Valachová.

Požadavek na přidání už od září vznesly školské odbory. Ty požadovaly v rámci kampaně Konec levných učitelů zvýšení platů o deset procent, předseda školských odborů František Dobšík uvedl, že pokud by došlo k osmiprocentnímu navýšení už v září a nikoli až v lednu 2017, jejich požadavek by byl téměř splněn. Růst platů už od září ještě dříve navrhovala Českomoravské konfederace odborových svazů vládě.

Platy učitelů a dalších pracovníků škol rostly loni pomaleji než v jiných sektorech ekonomiky. Zatímco průměrné hrubé platy v nepodnikatelské sféře se zvýšily o 3,5 procenta na 26 787 korun, pracovníkům škol a školských zařízení rostly platy o 2,2 procenta na 23 579 korun. Sice se jim zvýšila tarifní složka platu, ale klesly odměny.

V mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách a konzervatořích podle statistik ministerstva školství aktuálně působí více než 153 tisíc učitelů. V přepočtu jde o více než 130 tisíc plných úvazků.

Čtěte také: Sněmovna bude řešit rozdělování peněz školám. Opozice: Je to rozvrat

Vláda schválila osm procent učitelům navíc. Přidáno dostanou i další

Galimatyáš, který rozvrátí školství, kritizuje nový plán financování Klaus ml.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články