Unikátní budovy v historickém prostředí. Podívejte se na finalisty soutěže

Cena Klubu Za starou Prahu

Unikátní budovy v historickém prostředí. Podívejte se na finalisty soutěžeFOTOGALERIE UVNITŘ
Základní škola v Hovorčovicích Foto: Foto: Klub Za starou Prahu
6
Panorama
Echo24
Sdílet:

Velmi vyrovnanou kolekci šesti architektonických počinů přinesl letošní ročník soutěže o Cenu za novou stavbu v historickém prostředí. Mezi závěrečnými finalisty nakonec figurují mnohoúčelová centra uvnitř městských zástaveb, ale také jednoduchá vesnická architektura reprezentovaná tradičními staveními. O vítězi soutěže, kterou už potřinácté pořádá Klub Za starou Prahu, se rozhodne při slavnostním vyhlášení 13. února.

Pojetí jednotlivých nominovaných staveb je velmi různorodé. Do finále se nakonec dostala pestrá směsice staveb ze všech koutů republiky. Výjimkou je však hlavní město. „Pro Prahu může být varováním, že se už podruhé neprobojovala do finále Ceny žádná pražská novostavba,“ okomentoval letošní ročník předseda Ceny Rostislav Švácha.

Za ryzí příklad minimalismu lze pokládat malý polyfunkční dům v Minské ulici v Brně od místního ateliéru Makovský. Do silně pokleslého prostředí starého brněnského předměstí vnáší dům vysokou architektonickou kvalitu a kultivuje ho i svými dobrými proporcemi.

Díky ekologickému centru Otevřená zahrada na úpatí brněnského Špilberku se veřejnosti zpřístupnilo krásné zahradní prostředí za domy v Údolní ulici, s pěkným výhledem na Brno. Pražský ateliér Projektil zde převzal staré urbanistické schéma bohatě využívaných zadních traktů a navrhl svůj nový objekt v adekvátním ekologicko-minimalistickém duchu.

Pro přístavbu základní školy v Hovorčovicích u Prahy použil architekt Ondřej Tuček archetypální schéma domu s normálními okenními formáty. Odlišil své dílo od starší školní budovy oranžovým povrchem fasády, a přece teď obě stavby tvoří jeden působivý celek.

Přístavba pokladny a schodiště k Bílé věži v Hradci Králové se již dočkala ocenění v soutěži Grand Prix. Minimalistický objekt hradeckého architekta Jaromíra Chmelíka dokládá, že dnešní architektonické dílo dokáže citlivě vstoupit i do těch nejcennějších a nejmalebnějších zákoutí starých měst.

Centrum Caolinum v Nevřeni slouží této malé obci jako hasičská stanice, malé muzeum a společenská síň. Plzeňští architekti Jakub Chvojka a Radek Dragoun mu dali tradiční formu zemědělského objektu, který se liší od svých starobylých vzorů abstraktností své celkové formy a kurážným tvarováním komínů.

Polyfunkční dům v Uherském Hradišti od místního architekta Pavla Stojanova stojí v kontextu sice historickém, zároveň však těžce narušeném velkými postmodernistickými budovami z devadesátých let 20. století. Stojanovova novostavba toto prostředí kultivuje vyšší kvalitou své architektury a dobře zvoleným měřítkem.

Čtěte také: Zbourat Transgas? Je unikátní, protestuje Klub Za starou Prahu

Místo funkcionalistické vily bytovka. Veřejnost se bouří proti demolici

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články