FOTOGALERIE: Podívejte se na adepty na Českou cenu za architekturu
Česká cena za architekturu
Letošní rok se uskuteční již 2. ročník České ceny za architekturu, do kterého architekti přihlásili téměř 250 realizací. Mezinárodní odborná porota do užšího výběru nominovala 42 děl, z nichž na konci listopadu vzejde zhruba deset finalistů a držitel České ceny za architekturu.
Nejčastějším tématem letošních nominací jsou rodinné domy, kterých se objevilo osm. Oblíbené jsou také výstavní projekty, například Vnímání od Jana Šépky v Českých Budějovicích či vzducholoď Gulliver kotvící na střeše holešovického Centra současného umění DOX, jejímž autorem je Huť architektury Martina Rajniše, či stavby spadající do oblasti vzdělávání. V nominacích se objevují také čtyři dopravní stavby: lávka v Hradci Králové, Komenského most v Jaroměři, parkovací dům v Brně a Ateliér Brno či terminál Gagarin v Telči.
Do soutěže bylo možné přihlásit díla realizovaná v letech 2012–2016, z nominovaných staveb jich však byla převážná většina dokončena v období posledních dvou let (z toho 22 nominací bylo dokončeno v roce 2016 a pět v roce 2015). V letošním roce postoupilo 16 z těchto doporučení akademiků mezi nominované.
Dominují novostavby na úkor rekonstrukcí
Charakteristickým rysem výběru mezinárodní poroty je obrovské množství novostaveb. Z 42 nominací se o novostavby jedná hned ve 33 případech, přičemž velká část těchto zakázek pochází ze soukromého sektoru (zejména rodinné domy, bytové a administrativní objekty).
Zatímco v loňském ročníku České ceny za architekturu se v soutěži objevilo skutečně velké množství rekonstrukcí, které ovládly galavečer a odnesly si titul finalisty, v letošním roce se jich mezi nominované stavby probojovalo jen několik, například rekreační objekt Ošelín, rekonstrukce severního křídla Jezuitské koleje v Kutné Hoře či Javornická palírna.
Hvězdou letošního ročníku je Jihomoravský kraj, který je v nominacích zastoupen 10 realizacemi. Přímo z Brna pak pochází polovina těchto nominací, další jsou rozprostřené v menších sídlech. O druhou příčku v rámci regionů se dělí Praha a Středočeský kraj, které mají po osmi nominacích. Svého zástupce v nominacích mají opět středočeské dvoutisícové Líbeznice.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
S odstupem následuje Jihočeský, Plzeňský, Liberecký, Královéhradecký a Pardubický kraj. Jedna nominace spadá pod Vysočinu, dále Moravskoslezský a Zlínský kraj. Bez zastoupení budou v boji o letošní Českou cenu za architekturu tři kraje (Karlovarský, Olomoucký a Ústecký).
Kteří architekti budou natolik úspěšní, že se dostanou mezi finalisty, bude jasné 27. listopadu 2017 na slavnostním galavečeru v Praze. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky ocenění za výjimečný počin a mimořádné ceny. Den poté se v Galerii Jaroslava Fragnera uskuteční vernisáž výstavy Česká cena za architekturu, která potrvá až do 10. ledna 2018, poté se přesune do brněnské Galerie Architektury.