USA nabádají Ukrajinu k násilí, tvrdí Lavrov
Konflikt na Ukrajině
Spojené státy podněcují Kyjev k tomu, aby krizi na Ukrajině vyřešil vojenskou silou. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s odkazem na úterní novelu ukrajinského zákona o samosprávě povstaleckých území, která podmiňuje nový správní režim konáním mimořádných místních voleb. Na případ upozornil server Russia Today.
„Pokud USA vítá kroky, které podkopávají mírové dohody uzavřené v Minsku, tak logicky dojdeme k závěru, že Washington navádí Kyjev k tomu, aby vyřešil celou záležitost vojenskými prostředky,“ prohlásil Lavrov na konferenci v Moskvě.
Ruský ministr tak reagoval na telefonickou konverzaci mezi americkým viceprezidentem Joe Bidenem a prezidentem Petro Porošenkem. Během středečního hovoru totiž Biden uvítal rozhodnutí ukrajinského parlamentu zavést v Donbasu a dalších povstaleckých územích nový správní režim konáním mimořádných místních voleb.
Novelu ukrajinského zákona o samosprávě povstaleckých území, schválili politici 17. března. Podle Lavrova jde o „alarmující porušení politické části minské dohody,“ která kromě příměří a výměny zajatců předpokládá i správní decentralizaci.
Čtěte také: Rusko a separatisté se pustili do Kyjeva. Prý nestojí o mír
„Kyjev se snaží přepsat mírové dohody, hrubě je porušuje. Samosprávu podmiňuje osvobozením takzvaných okupovaných území a výměnou prakticky všech zvolených zástupců za bůhvíkoho,“ prohlásil Lavrov. „Je to pokus doslova obrátit dohody vzhůru nohama.“