Herečky berou méně než herci: Německá ministryně to chce změnit
Filmový festival Berlinale
Spravedlivější odměňování žen pracujících ve filmovém a televizním průmyslu stejně jako jejich větší zastoupení na obrazovkách a plátnech kin požaduje německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesigová a spolkový herecký svaz BFFS. Sociálnědemokratická politička se v úterý setkala s německými herečkami a herci v rámci pokračujícího 67. ročníku mezinárodního filmového festivalu Berlinale.
„Ženy a muži nesmějí stát v otázce platu proti sobě. Platí to pro hereckou oblast stejně jako pro celý pracovní svět,“ řekla Schwesigová podle agentury DPA. „Ačkoli to na červeném koberci probíhá mezi muži a ženami zdánlivě rovnoprávně, herečky za kulisami nezažívají rovné pracovní podmínky,“ dodala.
Podle spolkového statistického úřadu berou ženy v umělecké, zábavní a rekreační branži v průměru o 22 procent méně než muži. Obecný rozdíl v odměňování žen a mužů je tak v této oblasti o procento vyšší než v jiných profesích v Německu.
Ženy také tvoří jen 30 procent hereckého stavu. Pouze 23 procent filmových a televizních postav ztvárňují ženy.
Se Schwesigovou mluvila například Ann-Kathrin Kramerová známá ze snímku Pražské květy, které se točily v české metropoli. Jednání se zúčastnila i členka předsednictva BFFS Julia Beerholdová, která se objevila i v seriálu Kobra 11 či filmech Láska musí počkat a Smrtelné vydírání.