Bývalému boxeru Masnému se otevírá cesta ke stamiliónům

USPĚL VE ŠTRASBURKU

Bývalému boxeru Masnému se otevírá cesta ke stamiliónůmNOVÉ
Podnikatel Radim Masný Foto: FOTO: old.dsss.cz
1
Domov
Tomáš Pergler
Sdílet:

Opavský podnikatel Radim Masný, který se v 90. letech ucházel o skupinu Chemapol a později vydělal s nynějším prezidentským kancléřem Vratislavem Mynářem na akciích ostravské Nové huti, má poměrně vysoké šance na zisk minimálně stamiliónů korun od slovenského státu.

Masného firma Draft-OVA v úterý uspěla s podnětem u Evropského soudu pro lidská práva (ELSP) ve Štrasburku, kde napadla postup slovenské justice ve sporu o směnku s podpisem bývalého šéfa plynárenské společnosti SPP Jána Duckého. Soud sice přiznal Masného firmě mnohem menší odškodné, než požadovala, výrazně jí však přiblížil k úspěchu před soudy na Slovensku.

„Já to beru jako svoji absolutní satisfakci. Co z toho bude za peníze, je vedlejší. Očekávám, že moji advokáti se teď spojí s advokáty slovenské strany. Dovedu si představit, že ta dohoda bude velmi rychlá,“ řekl Masný deníku ECHO24.cz. Jakou částku požaduje, nechtěl upřesnit. Poukázal jen na to, že před ESLP si řekl o náhradu více než 26 miliónů eur (zhruba 700 miliónů korun). Od té doby se však nárokovaná částka dále úročila a k dnešku téměř jistě přesahuje miliardu korun.

Podle dostupných informací ze slovenského právního řádu však slovenská vláda nemá zákonnou oporu k tomu, aby mohla přistoupit na mimosoudní dohodu. Proto nejspíš dojde na další jednání před soudem. Rozsudek ELSP však v zásadě určil, jak spor nakonec dopadne. Pro vládu premiéra Roberta Fica je to velmi nepříjemná zpráva, protože podobných směnek je u různých držitelů údajně až několik desítek.

Slovenské ministerstvo spravedlnosti odmítlo na dotaz ECHO24.cz rozsudek komentovat a odkázalo na písemnou informaci na svých webových stránkách.

Směnku vypsanou na 400 miliónů korun podepsal Ducký v roce 1998 jako šéf tehdy státního SPP pro firmu Sezooz vsetínského podnikatele Romana Zubíka. V lednu následujícího roku Duckého zastřelili v Bratislavě, jeho vrah nebyl dodnes usvědčen. Po privatizaci SPP přešel sporný závazek na slovenský stát, s nímž se pak Draft-OVA mnoho let soudila. Přestože slovenské soudy daly Masného firmě dvakrát daly zapravdu, výsledek zvrátil u Nejvyššího soudu bývalý generální prokurátor Dobroslav Trnka, který podal takzvané mimořádné dovolání. Právě použití tohoto výjimečného právního instrumentu označil ELSP za protiprávní. Štrasburský soud zároveň uznal, že slovenská justice porušila právo firmy na klidné užívání majetku. Jako náhradu přiřkl Draft-OVA více než 10 800 eur (zhruba 300 tisíc korun).

Situace ale není z pohledu Masného úplně jednoznačná. Draft-OVA, kterou podle obchodního rejstříku vede jeho syn Radek, je od února 2013 v insolvenčním řízení. Návrh na insolvenci, za kterým stojí jiný kontroverzní podnikatel z regionu Marian Kuš, se Masnému zatím daří blokovat u soudů. Případný konkurz by mohl přesměrovat výnos z Duckého směnky na věřitele firmy. V minulosti také soud na Masného nařídil několik exekucí.

Jméno bývalého boxera se objevovalo na prvních stránkách novin hlavně v druhé polovině 90. let, například kvůli osmimilionové půjčce pro ČSSD, kterou zprostředkoval Miroslav Šlouf, tehdy šéf poradců premiéra Miloše Zemana. Šlouf se také zasazoval za Masného a Zubíka, když se snažili ovládnout koncern Chemapol těsně před jeho krachem. Skutečným kupcem měl být slovenský SPP, což zřejmě souvisí i se zmiňovanou směnkou.

Spolu s Vratislav Mynářem vydělal Masný na transakcích s podílem v bývalé Nové Huti Ostrava, a to jako podílník ve společnosti Petrcíle. Podíl v hutích od nich koupil miliardář Pavel Tykač, k němuž se později připojila PPF Petra Kellnera. Finančníci vyhráli u soudu nad státem spor o hodnotu akcií a podíl v Nové huti pak prodali nynějšímu vlastníkovi, společnosti ArcelorMittal. Nejasné pozadí těchto obchodů je podle nepotvrzených informací důvodem, proč Mynář zatím nedostal bezpečnostní prověrku od Národního bezpečnostního úřadu.

Masný se v minulosti také pokoušel o politickou kariéru, ucházel se například o místo v Senátu s podporou nacionalistické Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). V lednu nechal na svém domě v centru Opavy vyvěsit velkoformátový portrét prezidenta Zemana.

Čtěte také: Zeman přes tři patra. Kontroverzní podnikatel podporuje prezidenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz