Americký Senát odmítl zakázat prodej zbraní podezřelým z terorismu
ZBROJNÍ ZÁKONY V USA
Senát Spojených států zamítl návrh zákona, podle kterého by lidé na vládním seznamu lidí podezřelých z terorismu nemohli kupovat zbraně. Týden po masakru v nočním klubu na Floridě, který stál život 49 lidí, nezískaly dostatečnou podporu senátorů ani další tři návrhy na zpřísnění prodeje zbraní. Informovala o tom agentura Reuters.
Celkově senátoři hlasovali o dvou opatřeních z dílny demokratů a dvou návrzích vypracovaných opozičními republikány. Žádný z nich ale ve 100členné horní komoře nezískal 60 hlasů nutných ke schválení. Podle agentury AFP však nebylo pravděpodobné, že by zákonodárci uprostřed prezidentské volební kampaně nalezli v takto ožehavé a roky projednávané problematice shodu. Právo pořídit si zbraň považuje řada Američanů za jednu ze svých základních svobod.
Návrh týkající se zákazu prodeje zbraní lidem na vládním seznamu podezřelých z terorismu připravila demokratická senátorka Dianne Feinsteinová a podporovalo jej americké ministerstvo spravedlnosti. V hlasování, které probíhalo podél stranických linií, návrh neprošel poměrem 47 hlasů pro ku 53 proti.
Další z návrhů, který připravil republikánský senátor John Cornyn, požadoval, aby vláda mohla pozdržet prodej střelné zbraně člověku podezřelému z terorismu o 72 hodin. Pokud by úřady chtěly nabytí zbraně u daného člověka trvale zabránit, musela by se prokuratura pro souhlas obrátit na soud.
Ve Spojených státech se po masakru v gay klubu v Orlandu na Floridě, kde útočník Omar Mateen zabil před více než týdnem legálně pořízenými zbraněmi 49 lidí, znovu debatuje o způsobech, jak omezit prodej zbraní. Kritici volného přístupu ke střelným zbraním tvrdí, že koupit si pistoli nebo pušku je snadnější než si pořídit například štěně. Naopak republikáni, kteří Kongres ovládají, podporovaní vlivnou Národní asociací držitelů zbraní (NRA), rázné změny odmítají a trvají na zachování ústavního práva, které zaručuje občanům držet a nosit zbraně.