Hrozí válka Iráku s Tureckem? Přes hranici létají silná slova
Turecko - irácké napětí
Za nestáhnutí vojenských jednotek z území Iráku hrozí tamní ministr zahraničí Turecku vojenským zásahem. Irácká vláda po Turecku dlouhodobě žádá, aby stáhlo příslušníky své armády ze severní oblasti Iráku, kde brání vojenskou základnu, ve které působí turečtí vojenští instruktoři. Ibráhím al-Džáfarí sdělil, že se Irák nejprve pokusí přimět Ankaru k ústupu diplomatickou cestou. Trval ale na tom, že otevřené jsou všechny možnosti včetně vojenské akce.
Irácký ministr zahraničí Ibráhím al-Džáfarí ve středu sdělil, že jeho vláda se zavázala k diplomatické cestě řešení sporu s Tureckem, ale turecká armáda se po mnoha výzvách z irácké strany stále nestáhla z cizího území. „Pokud budeme nuceni bojovat a bránit naši suverenitu a bohatství, budeme muset bojovat,“ řekl ministr novinářům v Bagdádu.
„Turecká vláda nedodržela dohodu a my žádáme, aby okamžitě oznámila, že to ustoupí z iráckého území“, cituje al-Džáfarího blízkovýchodní zpravodajská televize Al-Džazíra na svém webu.
Spor mezi oběma zeměmi vzplál na začátku prosince, kdy Turecko vyslalo jednotku čítající asi 150 vojáků na ochranu severoirácké vojenské základny Bashiqa, kde turečtí vojenští instruktoři provádějí výcvik povstalců proti Islámskému státu. Jednotku mělo doprovázet i dělostřelectvo a tanky.
Ankara trvala na tom, že jednotka je v zemi na základě pozvání irácké vlády a její přítomnost v Iráku je v souladu s dřívějšími dohodami. Bagdád však akci označil za invazi a vyzval Turecko ke stažení vojáků. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan se nicméně nechal slyšet, že stažení tureckých vojáků „nepřipadá v úvahu“.
Irácký premiér Hajdar al-Abádí trvá na tom, že jeho vláda tento krok Turecku neschválila a Turky nepozvala. Jeho protějšek tvrdí, že Ankara respektuje iráckou suverenitu, ale že Bagdád nemá pod kontrolou třetinu svého území. „Pokud chce Bagdád použít sílu, měl by ji použít proti Daesh (výraz pro IS),“ reagoval Ahmet Davutoğlu na slova iráckého ministra zahraničí.
Bagdád se s žádostí o přesvědčení Turecka ke stažení jednotky obrátil i na NATO, jehož je Turecko členem. K ústupu vyzval Ankaru americký viceprezident Joe Biden.
Irák chystá útok na Mosul, potřebuje pomoc Kurdů
Vojenská základna Bashiqa je pouhých 90 kilometrů od turecké hranice a v bezprostřední blízkosti Mosulu – hlavní bašty IS na území Iráku. Irák již plánuje útok na největší město pod kontrolou radikálů z IS poté, co dobyl město Ramádí.
Podle iráckého ministra financí Hošjara Zibarího bude v bitvě o Mosul potřeba i účast Pešmergů, což je název pro kudrské ozbrojené složky iráckého Kurdistánu. Prohlásil to v rozhovoru pro agenturu Reuters. Bitva o Mosul bude podle něj „velice, velice náročná“. „Nebude to jednoduchá operace, (bojovníci IS) se po nějakou dobu připravovali, ale je to uskutečnitelné,“ dodal Zibarí.
Čtěte také: Úder Islámskému státu. Irácká armáda zcela vyčistila Ramádí
Kurdové to schytávají ze všech stran
Kurdové bojují s IS na severu Iráku i na severu Sýrie. Právě v Sýrii ve čtvrtek zahynulo nejméně devět lidí v Kurdy kontrolovaném městě Kamišlí při sérii bombových atentátů. Některé zdroje uvádějí až 12 mrtvých. Podle člena kurdských milic citovaného agenturou Reuters je za útoky pravděpodobně Islámský stát. Zraněno bylo dalších nejméně 25 lidí.
#PT #Qamishili pic.twitter.com/LfLuPUEzHX
— Hassan Ridha (@sayed_ridha)
31. Prosinec 2015
Jeden z atentátů byl spáchán sebevražedným útočníkem v místní restauraci, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii sleduje z londýnského exilu.
Proti Kurdům vedená operace pokračuje i na jihovýchodě Turecka, kde turecká armáda dle vlastních zdrojů zabila už více než 210 příslušníků zakázané separatistické Strany kurdských pracujících (PKK). Armáda do bojů nasadila nasadila zhruba 10 000 vojáků.
Prokurdská Lidová demokratická strana (HDP) armádu obvinila, že v oblasti zabíjí také civilisty. Její místopředsedkyně dokonce prohlásila, že Ankara vyhlásila kurdskému lidu válku.
Strana HDP podpořila víkendovou rezoluci kurdských organizací sdružených v Kongresu demokratické společnosti volající po autonomii Kurdů. Turecký prezident Erdoğan to označil za provokaci a v přímém televizním přenosu uvedl, že strana HDP „dostane lekci“ od lidu i justice.