Zažil únos ozbrojenci. S únosci musíte být zadobře, radí

V pozici rukojmího

Zažil únos ozbrojenci. S únosci musíte být zadobře, radí
Jaroslav Kulíšek v době před zajetím v Gruzii Foto: www.pametnaroda.cz
1
Svět
Sdílet:

Jaroslav Kulíšek se jako jeden z mála dokáže vžít do pocitů skupiny pozorovatelské mise OBSE, kterou v pátek zadrželi proruští ozbrojenci v ukrajinském městě Slavjansk. V roce 1998 byl totiž jako vojenský pozorovatel OSN unesen rebely v Gruzii. „S únosci musí vycházet v dobrém, rozhodně nemá cenu jim vyhrožovat, vyvolávat konfliktní situace,“ uvedl pro ECHO24.cz Kulíšek.

Když tehdejší podplukovník Kulíšek vyrážel koncem 90. let na misi do Gruzie, prošel i speciálním výcvikem pro případ, že by byl unesen a zadržován jako rukojmí. Jedna z pouček zněla, že při případné přestřelce má padnout na podlahu a chránit si hlavu. Zadržovaným členům pozorovací mise na Ukrajině nic takového nepřeje, ale zároveň ví, že se podle školení musí připravovat na každou situaci, která by mohla nastat.

„Myslím, že speciální výcvik pro takové případy je dnes ještě intenzivnější než dříve,“ poznamenal Kulíšek. Odhaduje proto, že unesení pozorovatelé, mezi nimi i taky jeden český důstojník, snáší svoje postavení dobře.

Nezačne někdo bezhlavě střílet?

„Jsou nepochybně vycvičení,“ dodal Kulíšek, podle něhož i tak mohli být zmatení, co se s nimi stalo. „Jsou pod určitým tlakem. A vždycky tam je nervozita, aby někdo nezpanikařil a nezačal třeba bezhlavě střílet.“

„Unesení pozorovatelé se určitě nebudou pouštět do nějakých riskantních akcí.“

Zadržení vojenští pozorovatelé by se podle Kulíška sice mohli připravovat na útěk, ale ve větší skupině to je vždycky riskantní. A pokud by utekl jenom jeden, hrozilo by, že by se únosci mohli ostatním mstít – třeba zpřísněným režimem.

„Unesení pozorovatelé se ale určitě nebudou pouštět do nějakých riskantních podniků,“ odhaduje Kulíšek. Únosci podle něj nechtějí zadrženým členům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě ublížit, spíše je mají jako prostředek k tomu, aby si dojednali, co potřebují.

Čtěte také: Odpůrci? Mucholapka, nebo plácačka, říká šéf proruských milic

Dobrým signálem je, že únosci propustili švédského člena mise, který trpí lehkou cukrovkou. „Je to vstřícné gesto, ukazuje, že je únosci nechtějí držet dlouhodobě,“ soudí Jaroslav Kulíšek, který v zajetí v Gruzii prožil týden.

Nejsou to prý zajatci, ale hosté

Šéf slavjanských separatistů Vjačeslav Ponomarjov prohlásil, že zadržení členové vojenské mise se cítí dobře. „Vytvořili jsme pro ně komfortní podmínky. Cítí se dobře. Nejsou to zajatci, jsou u nás hosty," řekl Ponomarjov agentuře Interfax. Velitelé slavjanských vzbouřenců jsou prý připraveni jednat o výměně zadržovaných zahraničních kontrolorů za vězněné separatisty.

Jaký je denní režim unesených pozorovatelů? Když byl zadržen Kulíšek, musel sedět s ostatními unesenými vojáky dlouhé hodiny v jedné místnosti a dívat se na televizní zprávy o svých únoscích. „To byla náplň celého dne,“ uvedl pro ECHO24.cz Kulíšek, který díky znalosti ruštiny s únosci komunikoval a snažil se o uvolnění napjaté situace. I díky němu s nimi únosci jednali slušně.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz