EET startuje. ‚Podnikatelům až teď dochází, v čem je problém‘
ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB
Až při konkrétních problémech a komplikacích, které se za poslední měsíc vyskytly během zkušebního režimu elektronické evidence tržeb, začalo velkému počtu podnikatelů a živnostníků docházet, jak velký problém pro jejich samotné podniky EET představuje. Nepomáhá tomu ani ministr financí Andrej Babiš (ANO), jenž mezi nimi svými nedávnými výroky zvyšuje značnou nejistotu, koho se vlastně bude elektronická evidence týkat. I proto se na poslední chvíli řada podnikatelů přidává k demonstrativnímu uzavření provozoven naplánovaném na 1.prosince, kdy se EET rozběhne naostro. S ním souvisí také protestní shromáždění, které proběhne v sobotu na Václavském náměstí.
I podnikatelé, kteří doposud se zavedením EET souhlasili, začínají měnit názor. „S podnikateli a živnostníky komunikuji poměrně často a až nyní, opravdu několik dní před zavedením elektronické evidence, začínám dostávat zprávy typu: Nikdy jsem proti EET nebyl, ale teď jsem si to zkusil a mám z toho hlavu jak balón. Když potřebuji poradit, nemám se na koho obrátit. Stojí mě to hodně peněz a hodně času a nejsem za to rád,“ cituje tajemnice Asociace podnikatelů a manažerů (APM) Alžběta Baloghová.
I z takových důvodů naplánovali organizátoři protestní shromáždění s názvem Za pět minut dvanáct až na 3. prosince, tedy třetí den po spuštění evidence naostro. Pořádat jakékoli akce předtím, než budou mít podnikatelé s elektronickými pokladnami jakékoli zkušenosti, by podle Radomila Bábka z APM ani nemělo smysl. Až v posledních týdnech se totiž řada majitelů podniků začala zajímat o to, jaké zařízení si vůbec pořídit nebo zda mají dostatečné připojení, řekl Bábek.
Mezi podnikateli panuje značná nejistota také kvůli nedávným Babišovým výrokům, že povinnosti elektronické evidence na poslední chvíli zbaví e-shopy nebo drobné podnikatele se zisky do 250 000 korun. „Pro spoustu podnikatelů to znamená, že už vložili určité náklady na pořízení tiskáren a dalších potřebných zařízení a teď neví, jestli je budou potřebovat. Je kolem toho hodně nejistoty a určité rozhořčení z toho, že se na poslední chvíli mění pravidla, ještě než nový systém vůbec začne fungovat,“ dodává Baloghová.
Čtěte také: Sobotka: ČSSD ve Sněmovně nepodpoří Babišovy změny v EET
Bábek poslední Babišovy kroky označuje za pokryteckou nabídku s cílem vyvázat se ze zodpovědnosti z toho, že systém nefunguje tak, jak má. Například odezva finančního úřadu, která je potřeba k vystavení jakékoli účtenky a má trvat dvě vteřiny, v posledních dnech zabere až 136 sekund.
APM pořádá protestní akce společně s Okresní hospodářskou komorou v Jablonci nad Nisou a hnutím Radostné Česko bez EET. organizátoři očekávají, že se jich zúčastní aspoň stovky lidí. Na Václavském náměstí vystoupí vedle pořadatelů a samotných živnostníků také poslanec za TOP 09 Martin Plíšek a 1. místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, kteří proti EET dlouhodobě vystupují.
Bábek také představil nově vznikající platformu – Unii podnikatelských a živnostenských spolků – která by měla sloužit jako takzvané podnikatelské odbory. Podnikatelská veřejnost je podle něj velmi roztříštěná a jejím hlavním problém je to, že neexistuje žádná zastřešující organizace hájící obecná práva podnikatelů. Právě toto vakuum by měla nově vznikající Unie zaplnit.
Evidence tržeb bude v ostrém provozu spuštěna 1. prosince, v první vlně se bude týkat hotelů a restaurací, podle Finanční správy tedy asi 40 000 podnikatelů.