‚Nepálci jsou odříznuti od světa. Čekají na pomoc ze vzduchu‘

Tragické následky zemětřesení

‚Nepálci jsou odříznuti od světa. Čekají na pomoc ze vzduchu‘ROZHOVOR S ČESKÝM VELVYSLANCEM 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Tisíce lidí na ulicích, chybějící voda, základní potraviny i hygiena. Nepálská vláda první tři dny po zemětřesení v Káthmándú zaspala a nezvládla situaci, říká v rozhovoru pro deník ECHO24.cz český velvyslanec v Indii Miloslav Stašek. Ten také potvrdil informace o tom, že počty obětí  ještě zřejmě výrazně porostou. Do epicentra zemětřesení se totiž podle něj dosud nedostali žádní záchranáři. Podle nejnovějších údajů nepálských úřadů zahynulo celkem 6621 lidí.

Kolik Čechů ještě čeká na odjezd z Nepálu?

Ve čtvrtek nad ránem odjel speciál, který evakuoval 84 osob. 45 Čechů a 39 občanů zemí EU. My tu máme ještě několik skupinek, které čekají na evakuaci. Celkem jde o 29 Čechů, kteří požádali o pomoc.

Jaká je aktuální situace v zemi?

Počet obětí stále stoupá. Každý den roste o tisíc mrtvých. Teď je to už přes 6200 lidí, kteří přišli o život (nepálské úřady mezitím počet obětí zvýšily na 6621, pozn. red.). Odhady ale říkají, že mohou konečná čísla růst až na deset tisíc lidí. Záchranné týmy jsou sice v hlavních městech, ale vůbec se ještě nedostaly do vesnic, mimo hlavní lokace a především do epicentra, kde zemětřesení vzniklo. Tam je to zatím neprobádané území. Pitná voda a potraviny se shazují ze vzduchu, lidé tam jsou úplně odříznuti od světa, nejde tam jet, nejsou komunikace. Nepřistane tam ani helikoptéra. A míst, která je třeba ještě projít, je spousta.

Vláda je pod kritikou veřejnosti, že nezvládá zajišťovat přísun mezinárodní pomoci a její distribuci. Určitě lze říci, že vláda zaspala. My sami jsme toho byli svědky.

Popsali vám vaši kolegové, kteří jsou přímo na místě, blíž situaci přeživších? Údajně jsou přeplněné nemocnice, chybí voda i potraviny, muselo se přistoupit k hromadným kremacím…

Ano, to všechno je pravda. Situace byla nejkritičtější první tři dny. V sobotu, v neděli a v pondělí, kdy ještě docházelo k dalším otřesům, se lidé báli, byla tam obrovská panika. Přespávali venku, měli strach, že domy, které ještě zůstaly stát, nevydrží. Nocovalo se na ulicích, chyběla voda i základní hygienické potřeby. Teď už se vše vrací do normálu, vláda dokonce obnovila provoz škol.

Hněv Nepálců se ale obrací právě proti vládě. Dělá pro místní málo?

Vláda je pod kritikou veřejnosti, že nezvládá zajišťovat přísun mezinárodní pomoci a její distribuci. Určitě lze říci, že vláda zaspala. My sami jsme toho byli svědky. Okamžitě jsme nabídli pomoc, vyslalo se letadlo s týmem a na letišti nám do poslední chvíle nebyli schopni dát povolení k přistání. Letadlo kroužilo skoro hodinu u Káthmándú a pak ho odklonili do Dillí. Problém byl také v tom, že část zaměstnanců letiště z obav o životy svých známých odešla, měli spoustu úmrtí v rodině. To vše ještě zbrzdilo.

Jak záchranářům ztěžuje práci počasí?

Hodně prší, to je samozřejmě velká komplikace pro záchranné práce. Je špatná viditelnost, dochází k sesuvům půdy, v jedné vesnici kvůli tomu zahynulo 250 lidí. Přitom květen tu bývá tradičně nejlepší období, je největší pravděpodobnost, že bude hezky. I proto se už koncem března staví na Everestu základní tábor a tisícové stanové městečko. Teď deště, které obvykle začínají až koncem května či v červnu, přišly v začátku sezóny. To samozřejmě negativně ovlivní turistický ruch.

Bude to obrovsky těžké. Nepál je jedna z nejchudších zemí světa, přísun prostředků má hlavně od zahraničních turistů a horolezců. I když v poslední době ekonomika rostla o několik procent HDP, toto je velká rána. Rozhodující bude pomoc velkých okolních zemí, Indie a Číny.

Čeká se teď velký odliv turistů, nebo lidé, kteří jezdí do oblasti Himálají, s podobným rizikem počítají?

Toto prostředí přitahuje dobrodruhy. Ale myslím si, že tu přesto nastane nějaké přechodné období a že dojde k úpadku turistiky. I my se odtud naše turisty snažíme dostat a doporučujeme, aby pokud možno svou cestu do Nepálu odložili. Bude to otázka řady let, než se to tu vrátí do nějakého relativního normálu.

Nepál patří mezi nejchudší asijské země, z cestovního ruchu žije. Jak se s takovou katastrofou vůbec může srovnat?

Bude to obrovsky těžké. Nepál je jedna z nejchudších zemí světa, přísun prostředků má hlavně od zahraničních turistů a horolezců. I když v poslední době ekonomika rostla o několik procent HDP, toto je velká rána. Rozhodující bude pomoc velkých okolních zemí, Indie a Číny. A pak samozřejmě i dalších zemí. Až se Nepál dostane z nejhoršího, bude třeba začít pracovat například na obnově kulturních památek v centru Káthmándú.

Jaká bude v příštích měsících právě role Indie?

Indie hraje zcela zásadní roli. Vybudovali letecký most, lítají tam vojenské speciály, vozí náklady plné léků a vybavení. Je zároveň významným investorem Nepálu. Takže se určitě bude jednat o tom, aby indické firmy investovaly do průmyslu a infrastruktury. Čím dál větší zájem o spolupráci s Nepálem má také Čína. Tyto dva státy budou hrát klíčovou roli při navýšení investic na komunikace, letiště a železnici.

Čtěte také: Pil moč, uřízli mu nohu. ‚Bylo by lepší, kdybych zemřel‘

VIDEO: Otřesy v přímém přenosu: lidé mizí pod sutinami

Mezi oběťmi zemětřesení je nejméně 12 občanů Evropské unie. Dalších tisíc lidí z unijních zemí je pohřešováno. 
Většinou jde o turisty z oblastí Langtang a Lukla. Langtang oblíbený pro trekkingovou turistiku leží severně od metropole Káthmándú a byl zasažen mohutnou lavinou a sesuvy půdy. Lukla je výchozím bodem pro devítidenní podchod do základního tábora pod Everestem. 
Mezi odříznutými turisty je zřejmě i několik Čechů, kteří uvízli v nedostupné oblasti Lho. 
Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz