Sobotka: Evropská unie se musí rychle změnit

Čeští politici o brexitu

Sobotka: Evropská unie se musí rychle změnitAKTUALIZUJEME
Premiér Bohuslav Sobotka. Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Po změnách v Evropské unii poté, co v britském referendu vyhráli stoupenci odchodu z EU, volají někteří čeští politici. Předseda vlády Bohuslav Sobotka řekl, že se nejedná o konec světa, ale Evropská unie by se měla rychle změnit. Podle předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska takzvaný brexit oslavuje Rusko. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek zase říká, že se z referenda musí Česko poučit. Vicepremiér Pavel Bělobrádek označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou.

Premiér Sobotka okomentoval ihned výsledek referenda, ve kterém se občané Velké Británie rozhodli opustit Evropskou unii. „O odchodu z EU bychom se s Brity měli domluvit rychle a racionálně. Je potřeba minimalizovat negativní důsledky pro občany EU a České republiky. Evropská unie se musí rychle změnit. Ne proto, že Británie vystoupila, ale proto, že evropský projekt potřebuje mnohem silnější podporu občanů. Evropa musí byt akceschopnější, pružnější, méně byrokratická a mnohem vnímavější k různorodosti, kterou přirozeně představuje 27 členských států. EU pro nás, Českou republiku, představuje tu nejlepší myslitelnou záruku stability, míru a prosperity, musí ale projít změnami, které jí zajistí další životaschopnost a důvěru občanů,“ řekl předseda vlády.

Česko podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) výsledek referenda respektuje. „Evropská unie však i po tomto rozhodnutí britských občanů pokračuje dále. Česká republika má zájem na jejím dobrém fungování. Proto si přeji, abychom byli schopni se z výsledků britského referenda poučit,“ poznamenal. Výsledek je ukázka toho, co se stane, když se veřejnosti nedostatečně vysvětlují kroky evropské politiky, uvedl.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na svém Twitteru píše, že se Evropa musí vzpamatovat ze šoku a postavit se k tomu racionálně. „Unie dostala žlutou kartu. Silnější výzvu k reformám si lze těžko představit. Pokud tohle EU nepochopí, riskuje, že půjde ze hřiště,“ volá po reformě EU Stropnický. Varuje před dalšími euroskeptickými skupinami, které mohou prohloubit nestabilitu Evropy.

Bělobrádek označil volbu Britů za demokratickou, ale špatnou. „Demokracie má ten půvab, že se v ní můžete svobodně rozhodnout zvolit i špatně,“ uvedl na Twitteru. Naznačil, že Británie teď může čelit snahám o odtržení Skotska a Severního Irska.

Libra padá, Moskva slaví, uvedl na sociálních sítích Kalousek. Nejen finanční a hospodářské náklady brexitu podle něj budou velké. „Nejdůležitější je uchovat dětem společnou Evropu a naše důstojné a bezpečné místo v ní,“ řekl Kalousek. Prvořadým zájmem nyní bude ujasnit si společnou českou pozici, jakou roli chceme v EU hrát, dodal

Ministr Jiří Dientsbier (ČSSD) uvedl, že pro ČR není žádná dobrá alternativa k evropské integraci. „Jistě jí není návrat k Evropě založené na soupeření národních států,“ uvedl na twitteru. Po rozhodnutí Britů bude hůř nám všem, dodal. „Musíme situaci vzít jako příležitost k dalším krokům v evropské integraci k větší akceschopnosti,“ řekl.

Čtěte také: ONLINE: Zastánci brexitu slaví vítězství, padá libra, euro, akcie i ropa

EU potřebuje reformu také podle předsedy Hnutí Starostové a nezávislí Petra Gazdíka. „Brexit je pro nás silné ponaučení. EU se musí reformovat, abychom bezpečnostním hrozbám v budoucnu čelili bok po boku, a ne každý sám,“ uvedl na Twitteru.

.Změnu potřebuje EU podle europoslance Jana Zahradila (ODS) a prioritou je jednat o reformě unie podle europoslance Pavla Teličky (za ANO). Podle Teličky lze některé otázky řešit beze změn unijních smluv, další problémy ale úpravy dokumentů vyžadují. Podle Zahradila by se česká vláda, která dosud byla v rámci EU pasivním účastníkem, měla stát aktivním hráčem. Česká republika by měla ošetřit své zájmy, třeba zajistit si výjimku z přijetí eura a v oblasti azylové a migrační politiky, dodal.

Odchod z EU bude pro Británii těžký ekonomický šok, uvedl státní tajemník pro EU Tomáš Prouza. Brexit je nejzávažnějším zásahem do evropské integrace po druhé světové válce, uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček.

Naopak brexit chválí Úsvit, Svobodní a Okamura. Velká Británie není odpadlík, ale reformátor Evropy, myslí si opoziční Úsvit – Národní koalice po referendu, ve kterém se tamní občané vyslovili pro opuštění Evropské unie. Tzv. brexit uvítala Strana svobodných občanů, hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury či Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS). Strany mají zájem o to, aby se referendum konalo i v Česku.

Čtěte také: Napětí v Bruselu jako nikdy. Europarlament se připravuje na brexit

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články