Políček Orbánovi? Brusel prý zarazil maďarsko-ruskou dohodu
Dostavba jaderné elektrárny
List Financial Times ve čtvrtek s odvoláním na bruselské nejmenované zdroje napsal, že Evropská komise zablokovala maďarskou dohodu s ruskou státní společností Rosatom o dostavbě jaderné elektrárny v Paksi. Kontrakt má hodnotu 12 miliard eur (asi 330 miliard Kč).
Maďarský státní tajemník pro vládní komunikaci András Giró-Szász však téměř okamžitě zprávu ekonomického listu popřel. Maďarské agentuře MTI sdělil, že vláda již požádala Financial Times o opravu.
Budapešť loni v prosinci uzavřela s Rosatomem kontrakt na konstrukci, výstavbu a údržbu dvou reaktorů o výkonu 1200 megawattů ve městě Paks, ležícím asi 110 kilometrů jižně od Budapešti, kde se nachází jediná maďarská jaderná elektrárna. Dostavbu má Moskva financovat z 80 procent. Kritici ale poukazují na fakt, že dohoda ještě zvýší už tak silnou energetickou závislost Maďarska na Rusku.
Financial Times už v únoru napsaly, že kontrakt zkoumají dvě agentury EU: Euratom, který schvaluje dodávky jaderného paliva, jakož i vyšetřovatelé EK pro hospodářskou soutěž, kteří prověřují státní dotace a kontrakty uzavřené s Rosatomem bez veřejné soutěže.
Euratom prý nakonec odmítl maďarský plán odebírat jaderné palivo pouze z Ruska, Budapešť se ale proti rozhodnutí Euratomu odvolala. Podle tří bruselských zdrojů FT se teď proti maďarsko-ruské dohodě postavila i Evropská komise. Mělo se tak stát už minulý týden na setkání všech 28 komisařů. Maďarsku teď podle FT zbývá vyjednat si nového dodavatele jaderného paliva nebo zahájit právní kroky proti komisi.
Veto z Bruselu by představovalo bolestnou porážku pro maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž z projektu udělal ústřední bod své strategie prohlubování politických a hospodářských vztahů s Ruskem, navzdory nevoli Západu vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi.
Někteří činitelé EU se podle Financial Times dokonce domnívají, že kontraktem chce Moskva rozdělit unii a podkopat její jednotu ohledně sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s Ukrajinou.