Až 75 000 uprchlíků uvízlo v zemi nikoho. Mrtvé pohřbívají hned u stanů
Kritická situace na hranicích
Zatímco v Evropě se počty uprchlíků oproti loňsku snížily, na Blízkém východě je situace velmi kritická. Dokladem toho je asi 75 000 syrských uprchlíků, kteří zůstali odříznuti v improvizovaných táborech na syrsko-jordánské hranici. Lidi, kteří zde umřou buď hladem nebo na nemoci, jejich blízcí pohřbívají v těsné blízkosti tábora, uvádí ve své nové zprávě Amnesty International.
Videozáznam, jenž ukazuje řady improvizovaných hrobů a mohyl, lidskoprávní organizace získala od místních aktivistů, kteří na odříznutém místě operují. Následně je nechala nezávisle ověřit pomocí satelitů a potvrdila jejich pravost.
Improvizované hroby se přitom nacházejí v těsné blízkosti improvizovaného uprchlického tábora v pohraniční oblasti, které se říká „berm“. V tomto území nikoho na syrsko-jordánské hranici se podle organizace v současné době nachází na 75 000 uprchlíků, kteří zde zůstali odříznuti. Do Jordánska je úřady nepustí a zpátky do válkou zmítané Sýrie se také nikdo nehrne.
Přestože je situace v „bermu“ kritická již dlouho, opravdové peklo vypuklo letos v červnu. Po teroristickém útoku, při němž zemřelo 7 jordánských pohraničníků, totiž Ammán uzavřel oba hraniční přechody, jimiž do tábora proudila humanitární pomoc. Amnesty uvádí, že od začátku srpna se na místo dostala pouze jedna zásilka potravin. Jordánské úřady uzavřely oblast i pro pracovníky humanitárních organizací, kteří prý museli použít jeřáb, aby do tábora dostali alespoň nějakou pomoc.
Nedostatek potravin a špatné hygienické podmínky už si také začaly vybírat svou daň. V táborech zemřelo nejméně 10 dětí a dalších 9 úmrtí je hlášeno v souvislosti s porody – mezi 75 000 uprchlíky jsou totiž i těhotné ženy, které si o kvalitní lékařské péči mohou nechat jen zdát. Hlavní příčinou úmrtí jsou přitom podle všeho běžně léčitelné choroby jako žloutenka.
„Mnoho lidí zemřelo… Distribuovali jen rýži, čočku a kilo sušených datlí, ale bylo to celé na měsíc. Kromě toho nám nedali nic. Nálada mezi lidmi v táboře Rukban je pod bodem mrazu,“ řekl AI uprchlík, který v táboře pobýval 5 měsíců.
Lidskoprávní organizace přitom upozorňuje, že vinu za kritickou situaci nelze svalovat jen na Jordánsko. V malé blízkovýchodní zemi se totiž už teď nachází na 650 000 uprchlíků, kteří tak tvoří desetinu obyvatel země. V nedalekém Libanonu je uprchlíků ještě více. Stejně tak v Turecku, které za roky války přijalo na 2,7 milionu uprchlých Syřanů, pomalu dochází síly. Podle organizace je proto potřeba, aby se do řešení uprchlické krize více zapojily i další země.