Vražda 10 Turků, bombové útoky: neonacistce hrozí doživotí

Ostře sledovaný soud

Vražda 10 Turků, bombové útoky: neonacistce hrozí doživotíNOVÉ
Beate Zschäpeová přichází před mnichovský soud. Foto: Foto: Reuters
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Beate Zschäpeová z německé neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) začala po dvou a půl letech zprostředkovaně vypovídat před mnichovským soudem. Obhájce Mathias Grasel ve středu v přítomnosti své klientky zahájil čtení její obsáhlé výpovědi. Jedná se o vůbec první vyjádření obviněné v dvou a půlletém procesu. Zschäpeová je obžalována z podílu na vraždách deseti lidí převážně tureckého původu, na bombových útocích a na loupežných přepadeních. Hrozí jí doživotní vězení.

Nyní čtyřicetiletá Zschäpeová na úvod výpovědi uvedla, že měla těžké dětství v bývalé Německé demokratické republice, protože žila v neúplné rodině a její matka byla alkoholička. V první polovině 90. let se seznámila s Uwem Mundlosem a s Uwem Böhnhardtem, kteří ji přivedli na krajně pravicovou scénu v Jeně.

Zschäpeová se prý o vraždách i o bombových útocích spáchaných NSU vždy dozvěděla teprve po činu; v prohlášení uvedla, že ji tyto činy šokovaly. Údajně přemlouvala oba muže, aby se zločiny přestali, policii však o událostech neinformovala. Mundlos a Böhnhardt jí údajně řekli, že v případě odhalení spáchají sebevraždu, a Zschäpeová tomu chtěla za každou cenu zabránit.

Zschäpeová se přiznala pouze k podpálení bytu ve Zwickau, kde se skrývala s oběma muži. Prý to udělala na žádost Böhnhardta a Mundlose, aby zničila důkazy o činnosti NSU poté, co skupinu odhalila policie.

Vyjádření Zschäpeové odmítli i příbuzní dalších obětí. Proti obviněné se staví i Němci na sociálních sítích. Dnešní soudní jednání označují za frašku, podle nich se snaží Zschäpeová svalit všechnu vinu na mrtvé a chce být vnímána jako oběť.

Zschäpeová v prohlášení také uvedla, že se nikdy nepovažovala za skutečnou členku NSU, členy skupiny prý byli jen Mundlos a Böhnhardt. „Oni mě nepotřebovali. To já jsem potřebovala je,“ přečetl Grasel z prohlášení obviněné.

Čtěte také: Němci dnes přivítali miliontého uprchlíka

Podle státního zastupitelství vytvořila Zschäpeová s Böhnhardtem a s Mundlosem buňku NSU, která se stáhla do ilegality. V letech 2000 až 2007 údajně spáchali po celém Německu deset vražd, převážná většina obětí byla tureckého původu. Trojici jsou připisovány i dva bombové útoky v přistěhovaleckých čtvrtích Kolína nad Rýnem v letech 2001 a 2004, které si vyžádaly 23 zraněných, a dále 15 případů přepadení bank.

Vyšetřovatelé se původně domnívali, že vraždy jsou součástí vyřizování účtů mezi tureckými rodinami, a proto hledali viníky v okolí obětí. Rasový motiv zpočátku vůbec neprověřovali, za což dnes čelí kritice. NSU se podařilo odhalit až v roce 2011. Mužská část buňky ale spáchala před zatčením sebevraždu. Zadržet se podařilo pouze Zschäpeovou.

Středeční výpověď Zschäpeové přilákala velkou pozornost veřejnosti. Podle televizních záběrů se před soudní síní v Mnichově tvořily dlouhé fronty, všichni lidé se dovnitř nedostali. O průběhu procesu informují na twitteru zpravodajové většiny německých médií, hashtag #Zschäpe se dopoledne stal nejsledovanější mezi německými uživateli sítě.

 

Čtěte také: Německo vyšle proti IS 1200 vojáků, letadla a válečnou loď

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články