V roce 2050 bude v oceánech víc odpadu než ryb
Předpovědi z Davosu
V roce 2050 by mohlo být ve světových oceánech víc plastového odpadu než ryb. Tuto informaci obsahuje zpráva o stavu světového vodstva zveřejněná na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Plastové odpadky v oceánech mohou být škodlivé i pro konzumenty ryb, které si plastový odpad často pletou s běžnou potravou.
Studie, kterou na fóru představila legendární jachtařka Ellen MacArthurová, zjistila, že 32 procent všech plastových obalů neskončí na skládkách, či v recyklaci, ale uniká do přírodních ekosystémů včetně oceánů.
V současnosti skončí v oceánech každý rok kolem 8 milionů tun plastového odpadu. To odpovídá jednomu popelářskému vozu každou minutu. Při současném růstu takového množství to budou v roce 2030 už dva vozy za minutu a v roce 2050 čtyři velké vozy. V tu dobu by hmotnost plastů v oceánech byla při nejmenším stejná jako hmotnost všech ryb.
„Jeden z největších problémů, na který se musíme zaměřit, je jednorázové použití plastů,“ řekla pro Al Džazíru generální ředitelka Koalice plastického znečištění (PPC) Dianna Cohenová. Takových výrobků z plastu, které nejsou recyklovány, je stále většina.
Cohenová upozorňuje na fakt, že některé druhy ryb si plastové odpadky pletou s potravou a mají jich plné žaludky. Pokud pak tyto ryby konzumují lidé, zprostředkovaně jedí i škodlivé látky v jejich těle.
Cohenová vyzvala vlády, aby se se zapojením výrobců problémem zabývaly. „My všichni máme sílu udělat něco, abychom snížili množství plastů, které používáme na denní bázi,“ dodala vědkyně.
Hlavním tématem letošního fóra je umělá inteligence
Již 46. ročník Světového ekonomického fóra začal ve švýcarském Davosu ve středu za účasti více než 2500 čelných představitelů světové politiky a byznysu. Hlavním tématem čtyřdenního fóra je „Zvládání čtvrté průmyslové revoluce“, kterou se rozumí širší využívání robotů, umělé inteligence, nanotechnologií či 3D tiskáren.
Na pořad jednání však zřejmě přijdou i další aktuální témata, jako útoky radikálů, migrační proudy, pokles cen ropy, změna klimatu či překotný technologický vývoj.
Zasedání fóra, která byla původně čistě podnikatelskou konferencí, se často setkávají s kritikou, že jsou odtržena od reálného světa. Mnoho účastníků ale poukazuje na praktické výhody toho, že se tolik lidí z oboru může setkat na jednom místě. Například loni byla v Davosu uzavřena dohoda o mezinárodním záchranném programu pro Ukrajinu.
Letos se v alpském středisku očekává více než 40 hlav států a vlád, šéfové velkých mezinárodních firem jako je Microsoft nebo General Motors, špičkoví vědci a také představitelé veřejného života. Z celebrit pak letošnímu zasedání dodá lesk například americký herec a filmový producent Leonardo DiCaprio.