Chyba v dávkování, nebo úmysl? Policie sestru obvinila z vraždy

Podezření na euthanasii

Chyba v dávkování, nebo úmysl? Policie sestru obvinila z vraždyAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie obvinila z vraždy někdejší sestru z Lužické nemocnice v Rumburku kvůli úmrtí pacientky. Padesátileté ženě hrozí za eutanazii deset až 18 let vězení. Sestra ji prý prováděla delší dobu, ze soucitu dávala vážně nemocným pacientům větší dávky léků, a tak jim pomohla zemřít, uvedla Mladá fronta Dnes s odvoláním na nejmenovaný policejní zdroj. Eutanazie je v České republice nelegální. 

„Podle toho, co policisté zatím vědí, sestra plnila přání umírajících,“ píše MfD. „Krajští kriminalisté na základě trestního oznámení vyšetřují případ úmrtí pacientky v Lužické nemocnici v Rumburku. V této souvislosti zadrželi padesátiletou ženu, která ve zdejší nemocnici pracovala. Policejní komisař jí sdělil obvinění z trestného činu vraždy,“ uvedla policie na svém webu.

Došlo nejspíš k chybnému podání léku. „Infuze měla totiž podávat lék po malých dávkách. Přes infuzi ale nic nešlo, lék šel rovnou do žíly pacientky, což nejspíš pacientce způsobilo srdeční arytmii a následnou smrt,“ uvedl lékař Vondráček.

Mluvčí policie Ústeckého kraje Veronika Hyšplerová uvedla, že žena byla obviněna z vraždy „podle prvního odstavce“ trestního zákoníku. „Kdo jiného úmyslně usmrtí, bude potrestán odnětím svobody na deset až osmnáct let,“ píše se v této části zákoníku. Kriminalisté navrhli, aby byla žena umístěna do vazby, o návrhu nyní rozhoduje soud.

Žena byla okamžitě odvolána ze služby

Vedení nemocnice podle jejího ředitele Darka Švába dostalo informace o nestandardních okolnostech úmrtí pacientky na jednom z lůžkových oddělení v noci z 5. na 6. června od středního zdravotnického personálu. Trestní oznámení padlo na sestru, která měla pacientku v péči.

„Tiskové prohlášení ředitele Švába se nezakládá na pravdě,“ uvedl přivolaný lékař Petr Vondráček.

Žena byla okamžitě odvolána ze služby, vedení jí nařídilo dovolenou a zabránilo jí v přístupu do míst pro personál. Nemocnice následně prověřovala i některá další úmrtí pacientů. Po vnitřním šetření okamžitě rozvázalo se ženou pracovní poměr.

„Vzhledem k dalším zjištěným skutečnostem je v současné době dále šetřena možná míra pochybení či zanedbání povinnosti ze strany některého z lékařů,“ řekl ve čtvrtek Šváb.

„Ošetřující lékař měl neodkladně informovat vedení nemocnice. Vedení nemocnice bylo ale informováno dle vnitřních směrnic se zpožděním, až v pondělí 9. června. To je předmětem vnitřního šetření nemocnice, zda-li je se to slučuje s vyšetřováním policie, to nedokáži potvrdit,“ řekl na tiskové konferenci Šváb.

Prohlášení ředitele Švába je lež 

„Tiskové prohlášení ředitele Švába se nezakládá na pravdě. O nestandardním úmrtí pacientky jsem vedení informoval neprodleně,“ uvedl na tiskové konferenci přivolaný lékař Petr Vondráček.

„Jednalo se o pacientku, která byla ve velmi vážném stavu. Diagnóza stanovila úmrtí do pár dnů. Měla srdeční arytmii, kterou nikdy neprodělala, a také to neodpovídalo povaze její nemoci. Předpokládali jsme smrt na selhání orgánů. Se sestrou Inou Bakoveckou jsme provedli resuscitaci, ale neúspěšně,“ dodal Vondráček.

Smrt způsobilo předávkování draslíkem

Po neúspěšné resuscitaci pacientky Vondráček prý pojal podezření, že došlo k chybnému podání léku. „Infuze měla totiž podávat lék po malých dávkách. Přes infuzi ale nic nešlo, lék šel rovnou do žíly pacientky, což nejspíš pacientce způsobilo srdeční arytmii a následnou smrt,“ uvedl Vondráček, „Infuzi jsem ihned poslal do laboratoře na analýzu a mé podezření se potvrdilo,“ dodal.

Draslíkem se podle Vondráčka řeší vnitřní prostředí pacientů. Vážně nemocná žena, kterou Vondráček označil za „neperspektivní“, měla problém s ledvinami, hodně močila, a chyběl jí proto draslík. „Smrt na předávkování draslíkem se dá těžko vyšetřit, jeho hladina se totiž po smrti v těle ještě zvyšuje. Předávkování draslíkem se v podstatě nedá zjistit,“ řekl dále Vondráček.

Podle Vondráčka ředitel Šváb zbytečně poškozuje jména nemocnice a pošpiňuje práci lékařů. Sám Vondráček se sestrou Bakoveckou všechny důkazy nestandardního úmrtí zajistili a všechny nadřízení o incidentu informovali téměř okamžitě. „Nechápu, proč takhle poškozuje jméno nemocnice a lékařů. On sám nám po incidentu, při snaze informovat ho nezvedal telefony,“ řekl Vondráček.

Čtěte také: Policie vyšetřuje úmrtí pacientky v nemocnici Rumburk

Sdílet:

Hlavní zprávy

Svátky Bohémie a Moravie

KOMENTÁŘ

Lze mít za to, že skutečný, tedy duchovní rozměr dvou státem poskytovaných svátků na začátku července se týká jen zlomku jeho obyvatel. V ateizované, ...

00:01

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz