Největší podvod StB: chtěla zpochybnit západní Německo

Tajné dokumenty o Akci Neptun

Největší podvod StB: chtěla zpochybnit západní NěmeckoNOVÉ 4
Panorama
Barbora Pánková
Sdílet:

Potápěči objevili v roce 1964 v Černém jezeře čtyři záhadné bedny. Československá i zahraniční média hlásila senzační nález nacistických dokumentů a seznamů agentů, které byly uvnitř. Jenomže celou akci jen šikovně nastrčila StB. Muzeum Policie ČR provede návštěvníky celým konspiračním příběhem od začátku až do konce.

Na fotografiích provádějí příslušníci StB průzkum Černého jezera, kam později potopili bedny, ve kterých byly ve skutečnosti jen prázdné papíry. Pravé dokumenty totiž nestačily včas dorazit ze sovětských archivů.

Vystavené listiny pak zachycují ty nejtajnější zprávy, které si o chystané operaci Neptun mezi sebou agenti vyměňovali. Pravdu o záměru Státní bezpečnosti, kterým bylo zpochybnit západní Německo a jeho vypořádání se s válečnými zločinci, tehdy znalo ani ne deset lidí.    

Potápěči v červenci 1964 vyzvedli čtyři bedny a oblast byla pro veřejnost uzavřena. Zpráva o nálezu nacistických dokumentů se šířila nejen v československých médiích, ale také v anglických, francouzských, amerických a dokonce japonských. Dobové zprávy z novin jsou také součástí výstavy.

Bedny byly tak trochu nastrčeny pro reportéry z pořadu Zvědavá kamera, který vysílala Československá televize. O senzačním objevu pak vznikl dokument s názvem Archivy z jezera, který mohou návštěvníci zhlédnout společně s dokumentem Tajemství Čertova jezera. „Ty materiály mluví samy za sebe,“ řekl autor výstavy Zdeněk Roučka při vernisáži v úterý.

Materiálů o operaci Neptun bylo překvapivě mnoho 

Akci Neptun chtěl badatel a publicista Zdeněk Roučka zmínit ve své knize Šumavou ze svobody do opony, na které pracoval tři roky a vyšla v roce 2013. O jednom z největších podvodů StB ale objevil v Archivu bezpečnostních složek velké množství fotografií a dokumentů.

„Našel jsem toho tolik, že to bylo na výstavu,“ vypráví Roučka pro ECHO24.cz. „Navíc se blížilo padesáté výročí,“ vysvětluje dále publicista. Příprava expozice mu pak zabrala dalšího půl roku a v Muzeu Šumavy v Železné Rudě o ni byl velký zájem. V pražském Muzeu Policie České republiky začala výstava s názvem Akce Neptun – Černé jezero 19. listopadu a potrvá rok.

Čtěte také: Akce Neptun: Majstrštyk komunistického agenta

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz