Je tu další petice: Zastavte uprchlíky a zavřete hranice

Petice Evropský manifest

Je tu další petice: Zastavte uprchlíky a zavřete hraniceUVNITŘ TEXT PETICE
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Okamžité zastavení nekontrolované migrace, lepší ochrana vnějších hranic Schengenu a rázné odmítnutí povinných kvót. To jsou jen některé požadavky takzvaného Evropského manifestu, který teď podepisují nespokojení politici a občané napříč Evropskou unií. V manifestu zároveň požadují, aby německá vláda Angely Merkelové začala „konečně ochraňovat zájmy vlastních obyvatel“.

Za poslední měsíce se objevilo několik petic, které žádaly vstřícnější přístup vůči uprchlíkům. Takzvaný Evropský manifest, který shodou okolností sepsal český emigrant Petr Bystron – nynější předseda bavorské organizace euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD) – však požaduje pravý opak. Manifest sice není explicitně zaměřený proti uprchlíkům, jeho text však volá po ráznějším přístupu evropských úřadů vůči migrantům.

Zatím se k manifestu, který žádá lepší ochranu hranic a rázně odmítá povinné kvóty, připojili politici z šesti evropských zemí, mimo jiné i dva Češi: pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher či europoslanec a šéf Svobodných Petr Mach. Myšlenku petice podpořil i prezident Miloš Zeman.

Celý text takzvaného Evropského manifestu si můžete přečíst v následujících odstavcích.

Evropský manifest:

„V pátek 13.11.2015 se v Paříži téměř 130 osob stalo oběťmi několika teroristických útoků, k nimž se přihlásila organizace Islámský stát.

Tyto zbabělé útoky na mírumilovné občany Evropy představují útok na náš životní styl. Je to útok na naši svobodu a demokracii a na základy evropské kultury.

V těchto těžkých hodinách nepomohou žádné projevy soustrasti ani ujišťování se o vzájemné podpoře. Musí následovat rychlé a rozhodné konkrétní činy.

Naši vládnoucí politici již příliš dlouho ignorují, bagatelizují či přímo zamlčují nebezpečí, které pro naše obyvatelstvo představuje tzv. Islámský stát. Již příliš dlouho nečinně přihlížejí nekontrolovanému přívalu statisíců osob, které do Evropy proudí ilegálně. Někteří, jako například německá kancléřka Angela Merkelová, jej dokonce aktivně podporují. Dlouhodobě přitom přehlížejí všechna vážná varování, která soustavně vznáší bezpečnostní experti, a ignorují oprávněné a hlasitě formulované obavy vlastních obyvatel, kteří touží po životě v míru a bezpečí.

Doufáme, že tyto kruté útoky otevřely oči i posledním snílkům. Pařížské atentáty potvrzují neslučitelnost ideologie Islámského státu s naším způsobem života v Evropě, s křesťanskou kulturou, jakož i hodnotami, na nichž je naše civilizace postavená.

Nepřipusťíme, aby se znovu prokázala nebezpečnost, kterou představuje islámský terorismus.“

Tolik se píše v úvodu k Evropskému manifestu. Následují tři jasné požadavky, které signatáři vysílají jednak vedení Evropské unie a jednak německé spolkové vládě Angely Merkelové:

„Žádáme proto okamžité ukončení politiky nekontrolovatelné imigrace. Žádáme okamžité zavedení přísné ochrany vnějších hranic EU, jako to ukládá i Schengenská smlouva.

Zásadně rovněž odmítáme snahy německé vlády přerozdělovat nekontrolovaně přicházející migranty do ostatních evropských zemí na základě povinných kvót.

Žádáme tímto politiky Spolkové republiky Německo: Začněte konečně ochraňovat zájmy vlastních obyvatel. Ochraňte Evropu, naši svobodu a naše životy, nebo odstupte!“

Manifest podepsali i Češi

Mezi signatáři petice zatím figuruje například bývalý šéf maďarské diplomacie Géza Jeszenszky, expředseda slovenské Národní rady Richard Sulík nebo dva francouzští poslanci. Za Českou republiku svůj podpis připojili například pražský zastupitel za ANO Patrik Nacher či europoslanec a šéf Svobodných Petr Mach.

Myšlenku petice podpořil i prezident Miloš Zeman. Prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka ovšem vzkázal, že on sám svůj podpis nepřipojí. „Pan prezident se již s obsahem této petice podrobně seznámil. Názor týkající se ochrany vnějších hranic Evropské unie prosazuje i pan prezident. Jelikož je ale petice zaměřena i vnitropoliticky v rámci Spolkové republiky, nelze z logických důvodů očekávat, že by pan prezident připojil svůj podpis,“ řekl k tomu Ovčáček serveru ECHO24.cz.

Svůj podpis zatím nepřipojil ani exprezident Václav Klaus, který nedávno zveřejnil vlastní petici požadující ochranu hranic a odmítající povinné přerozdělovací uprchlické kvóty.

Přestože český emigrant Bystron v úvodu manifestu uvádí, že hlavním impulzem pro jeho sepsání byly krvavé útoky v Paříži, při nichž začátkem listopadu zemřelo 130 lidí, strana AfD na Facebooku uvedla, že poslední kapkou pro ni byla slovenská žaloba na povinné kvóty.

Čtěte také: Slovensko podalo žalobu proti kvótám na uprchlíky

„Dnes začíná celoevropská petice proti povinným kvótám a za uzavření hranic. Petice začíná přesně při příležitosti slovenské stížnosti na EU. Podepište se také,“ objevilo se ve čtvrtek na Facebooku AfD spolu s odkazem na elektronický podpisový arch, kde lze připojit svůj podpis.

Za prvních několik hodin tak učinilo necelých 1500 lidí. Samotný Petr Bystron, který text Evropského manifestu sepsal, do Německa přišel s rodiči v roce 1987. V říjnu byl potom zvolen předsedou bavorské odnože AfD.

Čtěte také: Euroskeptickou AfD v Bavorsku nyní vede český emigrant

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články