Draci, terabajty a paní Columbová
Hra o trůny
V neděli se ve Spojených státech odvysílá závěrečný díl předposlední řady zřejmě největšího televizního fenoménu současnosti: fantasy série Hra o trůny. S tím, jak seriál finišuje, a také kvůli mírně řečeno uvolněné pracovní morálce George R. R. Martina, autora knižní předlohy, kterého už seriál v ději dávno předběhl, a scenáristé si tak v Západozemí dovolují čím dál větší televizní klišé, přichází Hra o trůny postupně o hlavní devízu v podobě nejednoznačných postav a vybroušených dialogů a stává se z ní další epická sága, kde to kladní (hodně přibližně) hrdinové musí natřít ultimativnímu zlu – tentokrát armádě zmrzlých zombíků a jejich šéfovi. Fanouškům to však evidentně nevadí, seriál trhá rekordy ve sledovanosti, počet nových platících odběratelů televize HBO, která seriál natáčí, kopíruje časy premiér dalších epizod a debaty o tom, kdo tedy nakonec usedne na od pohledu značně nepohodlnou židli, zvanou Železný trůn, patří k bontonu zdaleka nejen mezi fantasy nadšenci. Takový úspěch má pochopitelně i stinnou stránku: Hra o trůny vede i žebříčky nejčastěji nelegálně stahovaného a šířeného obsahu a na HBO se teď zaměřili i vyděrači: již před dvěma měsíci se jim ze serverů firmy podařilo odcizit velké množství dat, v obejmu asi jeden a půl terabajtu.
Na veřejnost se tak dostaly synopse jednotlivých dílů nejpopulárnějšího pořadu stanice, interní informace o natáčení a osobní data některých herců. Hackeři teď hrozí zveřejněním závěrečného dílu sedmé řady seriálu. Problémy s předčasnými úniky jednoho či více neodvysílaných dílů televizního hitu měla HBO už dříve, tentokrát je to ale poprvé, kdy za ukradená data hackeři požadovali výkupné. HBO už v červnu skupině, která na internetu vystupuje jako „Pan Smith“ (možná v odkazu na emocí prosté agenty z trilogie Matrix), údajně nabídla dvě stě padesát tisíc dolarů, pokud přestane se zveřejňováním odcizených dat. Hackerům to bylo málo – ukradené materiály si cenili na šest milionů dolarů. Svým způsobem je to fascinující důkaz o povaze současného světa, kdy popularita televizního fenoménu dosáhne takové úrovně, že zločinci vážně uvažují o tom, že majitel práv zacvaká výkupné v řádu desítek milionů korun, jen aby se dílo nedostalo na veřejnost několik dní před řádným datem. HBO už hackerům téměř určitě žádné peníze nenabídne, a diváci se tak nejspíš dozvědí, jak to v této sérii s Jonem, Daenerys a celou bandou dopadne, už nejbližších dnech.
A i to je pozoruhodné: fanoušci seriál sice milují, ale ke korporaci, která jej vyrábí, a vlastně ani k představitelům oblíbených hrdinů necítí žádnou loajalitu. Pár minut poté, co anonymní „Pan Smith“ poslední díl uvolní na internet, už se bude stahovat na miliony pevných disků po celém světě. Internet tak sice slouží jako akcelerátor, který hype okolo popkulturních fenoménů roztáčí do maximálních obrátek, zároveň ale odnaučil konzumenty za obsah platit. Předčasné odvysílání dílu jejich nejcennějšího titulu jistě HBO nepoloží. Ale pokud by se podobné útoky měly stát normou, existuje nenulová pravděpodobnost, že tolik diskutovaná a vzývaná éra kvalitní televizní tvorby může narazit na své limity. Zatím se velcí hráči předhánějí v tom, kdo přijde s větším, dražším projektem a jak hvězdná jména se objeví v hlavních rolích i na režijní židli. Jenže situace, kdy desítky milionů diváků sice hltají každý díl, ale je jim v podstatě jedno, kdo jim ho naservíroval, zda zákonný vlastník, nebo nějaký internetový Pan Smith, může nakonec skončit tím, že producenti dnešního špičkového obsahu na sice globálně populární, ale nerentabilní seriály rezignují a vrátí se ke skromnějším projektům. Místo draků a zlovlků se tak v budoucnu možná bude po televizní obrazovce zase prohánět nějaká nová inkarnace detektiva Columba. A největší napínák bude zase spočívat v tom, jestli se tedy nakonec ukáže jeho manželka.