Majitel domu na Václavském náměstí už chystá jeho demolici
Demolice na Václavském náměstí
Majitel domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice se připravuje na demolici objektu. Na jeho místě chce společnost Flow East vystavět prosklenou budovu. U rohového domu stavaři před několika dny vztyčili lešení a nyní budovu překryla plachta. Nájemci domu dostali výpověď. Veronika Hanzlíková z agentury Best Communications, která developera zastupuje, dnes ČTK sdělila, že firma má na bourání objektu demoliční výměr.
„Těší nás, že po obdržení demoličního výměru pro budovu na Václavském náměstí 47 můžeme začít s další fází výstavby Květinového domu,“ uvedla. Záměr novostavby v centru Prahy vyvolává léta protichůdné názory, úřady jí střídavě dávaly zelenou i stop.
„Praha podléhá jedněm z nejpřísnějších pravidel schvalovacích procesů v celé Evropě. Tento proces v případě Flow East trval přes deset let a vyžádal si řadu stanovisek a vyjádření od různých úřadů. Velmi nás potěšilo, že v roce 2010 vydal odbor památkové péče souhlasné stanovisko se stavbou Květinového domu a že jsme nyní schopni naši společnou vizi zrealizovat,“ uvedla Hanzlíková.
Pražští památkáři dali domu v roce 2010 souhlas, ten je nutný pro každou stavbu v památkové rezervaci. O rok později jej v odvolacím řízení potvrdilo i ministerstvo kultury, tehdy v čele s Jiřím Besserem. Jeho nástupkyně Alena Hanáková (oba TOP 09 a STAN) pak definitivně zamítla památkovou ochranu domu, což byl další krok na cestě k demolici.
Žádosti o ni stavební úřad Prahy 1 vyhověl v září 2013, po odvoláních ji ale magistrát v červnu 2014 zrušil, a musela se posuzovat znovu. Také řízení o územním rozhodnutí se opakovalo. Po vydání prvního v roce 2013 magistrát uvedl, že rozhodnutí stavebního úřadu bylo v rozporu s předpisy, protože počítalo se zachováním fasády tiskárny, která už nestojí.
Zachování neexistujícího torza ale zůstalo jednou z podmínek, kterou si stavební úřad stanovil i v novém rozhodnutí. Projektová dokumentace ke stavebnímu povolení musí podle jeho rozhodnutí z letošního února obsahovat „detailní řešení zakomponování a ztvárnění stávajícího torza uliční fasády objektu Opletalova 3 v návaznosti na plášť novostavby.“
Na místě plánované stavby stojí objekt přebudovaný v roce 1920. Ač někteří připisují autorství přestavby či podíl na ní architektu Bohumíru Kozákovi, podle developera si „žádný z architektů ve svých publikovaných materiálech nenárokoval autorství této stavby“. Budova byla původně navržena architektem Josefem Schulzem, architektem mimo jiné Národního muzea, a dokončena v roce 1880. Její členitá a zdobená fasáda byla ve 20. letech nahrazena jednodušší formou známou do dnešních dnů.
Proti zbourání domu se postavila část veřejnosti i odborníků. Investor počítá i s využitím sousedního pozemku tiskárny, která byla po sejmutí památkové ochrany na žádost vlastníka před několika lety demolována. Majitel tvrdil, že je v havarijnímu stavu. Novostavba má také zaplnit téměř celý vnitroblok za hotelem Jalta, jenž také vlastní Flow East. Objekt má mít devět nadzemních a tři podzemní podlaží.
Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt dosahují podle společnosti miliardy korun. Obavu z možného požadování náhrady za zmařenou investici mimo jiné ministerstvo opakovaně uvádí jako důvod, proč dům neprohlásilo za kulturní památku. Flow East v Praze 1 vlastní devět nemovitostí včetně šesti kulturních památek.
Stavební úřad v roce 2013 demolici povolil, magistrát ale i toto rozhodnutí zrušil. Proti demolici byla sepsaná petice, několikrát se proti zbourání domu demonstrovalo. Nesouhlasí s ní někteří odborníci.