‚Skandální podmínky.‘ Rakousko prý selhalo v péči o migranty
Kritika za Traiskirchen
Rakouské úřady nedokážou zajistit důstojné zacházení s uprchlíky, kteří ve sběrných zařízení čekají na podání žádosti o azyl nebo na její vyřízení. V pátek zveřejněné zprávě to konstatovala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Její zástupci navštívili začátkem srpna uprchlický tábor v Traiskirchenu nedaleko Vídně, kde podle nich panují „skandální“ podmínky.
Ostrou kritiku si Rakousko vysloužilo například kvůli tomu, že denně nechávalo stovky migrantů čekat v dlouhých frontách na vyřízení administrativních záležitostí. Lidé neměli pod širým nebem jak uniknout rozmarům počasí a museli vydržet jak extrémní horka, tak déšť.
Úřady podle AI nezajistily potřebnou podporu a psychologickou pomoc nezletilým, kteří se do země dostali bez doprovodu rodičů, ženy prý neměly jinou možnost, než se umývat ve společných sprchách. Dokonce i těhotné ženy nebo matky s novorozenci musely nocovat bez střechy nad hlavou.
„Naše zjištění jsou naprosto skandální… protože lidská práva se tam hromadně porušují i když to nemá co dělat s finančními zdroji,“ uvedl šéf regionální pobočky AI Heinz Patzelt. „Nejde o to, že by to Rakousko nebylo s to zvládnout. Rakousko není schopné zorganizovat věci tak, aby to pro lidi bylo důstojné,“ dodal.
Pro Vídeň není kritika AI žádným překvapením. Ministerstvo vnitra na ni reagovalo pouze tak, že poukázalo na obrovské zvýšení počtu přistěhovalců. Na zlepšení podmínek se prý pracuje.
Situaci by měla ulehčit mimo jiné i dohoda se Slovenskem, které v červenci slíbilo dočasně ubytovat 500 migrantů z Traiskirchenu. První polovina z tohoto počtu má dorazit do Gabčíkova na jihu Slovenska ještě do konce měsíce, druhá polovina pak v září.