Babiš rozhodl a část poslanců stáhne podpis z návrhu o hanobení prezidenta
Většina však zůstává
Předsednictvo ANO se distancovalo od návrhu novely o obnově trestného činu veřejného hanobení prezidenta. Předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka dnes prohlásil, že návrh by vrátil Česko o 27 let zpět. Někteří ze šesti desítek poslanců v reakci na to možná odvolají svůj podpis pod poslaneckou novelou. Jsou tomu nakloněni spíše zákonodárci ANO, oslovení sociální demokraté to neplánují.
Pod poslaneckou iniciativou byly podpisy poslanců vládního ANO a ČSSD a opozičních KSČM a Úsvitu. Předsednictvo ANO dnes přijalo usnesení, kterým se od návrhu distancuje. „Je to zákon protiústavní, je to potírání svobody slova a demokracie. My se nemůžeme vracet k zákonům, které jsme tu měli za komunistického režimu,“ řekl novinářům vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Na základě tohoto usnesení je připraven svůj podpis odvolat poslanec ANO Bronislav Schwarz. Předlohu podpořil, protože mu obecně vadí, když někdo uráží prezidenta. Schwarzův kolega z klubu Vlastimil Vozka o usnesení vedení ANO nevěděl a zapochyboval o tom, zda bude přijatelné pro všechny signatáře předlohy z této frakce. Řekl však, že svůj podpis po poradě dalšími podepsanými poslanci z klubu ještě jednou zhodnotí.
Další signatář za ANO Bohuslav Chalupa o stažení podpisu neuvažuje. „Když už jsem to jednou podepsal, tak prostě ne, že bych chtěl vytrvat na nějaké hovadině, ale myslím si, že ta diskuse, která se teď vede, je sice přisprostlá, ale že bude v něčem užitečná,“ řekl Chalupa. Soudí, že Sněmovna novelu trestního zákoníku neschválí. Za iniciativou dál stojí i poslankyně ČSSD Marie Benešová, která má blízko k prezidentu Miloši Zemanovi. „Je to o omezení sprostot, která přes média na prezidenta házejí,“ řekla k předloze. Poslanci ČSSD Jaroslav Zavadil a Stanislav Huml také nehodlají podpis stahovat.
Hlava státu si zaslouží úctu. Ale pokud mám volit mezi svobodou projevu a zaváděním trestnosti hanobení hlavy státu, volím svobodu projevu.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 15. listopadu 2016
Předseda ČSSD návrh označil za extrémní. Podobné aktivity podle Sobotky budou před volbami přibývat. „Cílem těchto návrhů většinou je zazářit jako kometa, získat v danou chvíli mediální pozornost a pak se opět ponořit zpět do té hromady návrhů v Poslanecké sněmovně, kde v klidu vyčkají na to, až spadnou pod stůl, až skončí volební období,“ řekl v úterý novinářům Sobotka.
KSČM: Zdeněk Ondráček, Marie Pěnčíková, Hana Aulická Jírovcová, Ivo Pojezný, Václav Snopek, Jaroslav Borka, Karel Šidlo, Leo Luzar, Jiří Valenta, Josef Nekl, Miroslav Opálka, Alena Nohavová, Milada Halíková, Stanislav Grospič, Marta Semelová, Stanislav Mackovík, Josef Zahradníček, Josef Šenfeld, Alexander Černý, Gabriela Hubáčková, Květa Matušovská, Jan Klán, Pavel Kováčik, Vladimír Koníček, René Číp, Miroslav Grebeníček, Vojtěch Filip.
ČSSD: Vítězslav Jandák, Jaroslav Foldyna, Zdeněk Syblík, Pavlína Nytrová, Miroslava Strnadlová, Richard Dolejš, Marie Benešová, Markéta Wernerová, Jaroslav Zavadil, Ladislav Velebný, Zuzana Kailová, Jaroslav Krákora, Stanislav Huml, Jiří Běhounek, Dana Váhalová.
ANO: Zdeněk Soukup, Zuzana Šánová, Vlastimil Vozka, Milan Brázdil, Stanislav Pfléger, Pavel Plzák, Stanislav Berkovec, Jana Lorencová, Bronislav Schwarz, Josef Hájek, Martin Sedlář, Josef Kott, Pavel Čihák, Margita Balaštíková, Bohuslav Chalupa.
Úsvit: Marek Černoch, Olga Havlová, Jana Hnyková, David Kádner, Martin Lank, Karel Fiedler.
Nezařazení: Karel Fiedler, Petr Adam.
Komunisté k návrhu nepřijali v poslaneckém klubu žádné zavazující usnesení. Jeden z mála, kteří se z řad KSČM k iniciativě nepřidali, Jiří Dolejš řekl, že se obává zneužití institutu, jak se v nedávné historii stalo. „Lze chápat obavy předkladatelů, protože vyjádření silně zhrubla, a to bez ohledu na směr, kterým jdou, zda na Zemana, či od něj,“ uvedl. Současná legislativa podle Dolejše nástroje k potrestání takového chování má. Domnívá se taky, že politici mají mít na ochranu osobnosti v tomto směru menší právo než běžní občané. Návrh Dolejš pokládá za prostředek otevření diskuse o problému.
Obnovení trestného činu veřejného hanobení prezidenta republiky navrhlo šest desítek poslanců. Za hanobení hlavy státu by podle skupiny zákonodárců vládních ČSSD a hnutí ANO a opozičních KSČM a Úsvitu v čele se Zdeňkem Ondráčkem (KSČM), mohlo hrozit až roční vězení.
Pokud by návrh na obnovu trestného činu hanobení prezidenta republiky schválili poslanci, zřejmě by narazil v Senátu. Znovuzvolený předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD) si myslí, že takový návrh by Senát neschválil. Soudí, že novela trestního zákoníku do Senátu ani nedorazí. Štěch ale v úterý novinářům také řekl, že mu vadí hanobení státních symbolů.
Organizace Amnesty International považuje obnovení trestů za hanobení hlavy státu za krok zpět v přístupu k dodržování a hájení osobní svobody a svobody slova. Prezidentovi je v ČR poskytnuta dostatečná právní ochrana, uvedla tato organizace v prohlášení.