Dánsko musí EU vysvětlovat zabavování majetku uprchlíků
Metody imigrační politiky
- Echo24,
- ,
Evropský parlament chce vědět, jak hodlá Dánsko zabavovat peníze a cennosti příchozím uprchlíkům. Poměrem 188 ku 108 tak rozhodl ve středu, informuje dánský The Local. Kontroverzní systém, který byl srovnáván s praktiky nacistického Německa, v podobném duchu funguje například ve Švýcarsku.
Návrh dánské vlády má být schválen během hlasování 26. ledna. Úřadům by umožnil zabavovat peněžní částky, které přesáhnou 10 tisíc dánských korun (zhruba 36 tisíc korun českých) stejně tak, jako další hmotný majetek, jehož odhadovaná hodnota tuto částku přesáhne.
Dánsko návrh postupem času aktualizovalo. Došlo k částečnému změkčení pravidel konfiskace, kdy byl nejprve zvednut limit ze 3 tisíc na 10 a následně se do něj připsala i formulace ohledně ponechání takového osobního majetku, jako jsou třeba snubní prsteny. Návrh je součástí nových regulací imigrace do země, které kromě zabavování ztíží proces žádání o azyl v zemi a prodlouží lhůtu pro přicestování rodinných příslušníků až na tři roky.
„Lidé se mě ptají zejména na část návrhu ohledně šperků, která se neustále objevuje v titulcích napříč státy,“ řekl pro dánský deník Politiken europoslanec Morten Helveg Petersen. „Co se o návrhu dozví z médií není vždy správné a musím tak osvětlovat detaily. I poté, co je vysvětlím, stále existují mnozí, kteří toto nařízení Dánska nechápou.“
Čtěte také: Proti migrantům. Vstup do klubu jen dánsky nebo anglicky mluvícím
Člen europarlamentu Petersen uvedl, že od zveřejnění tohoto dánského záměru čelí celé řadě otázek od svých evropských kolegů. Skutečnost, že EU žádá po Dánsku vysvětlení vítá. „Je tu celá řada otázek, které musí být zodpovězeny,“ řekl Petersen k očekávání dánského vysvětlení unii.
Podobnou taktiku praktikuje na základě svého zákona také Švýcarsko. Běženci, kteří zde hledají azyl, si ze zákona mohou ponechat jen majetek do výše 1 000 franků (necelých 25 000 korun), vše ostatní musí v rámci spoluúčasti na azylovém řízení i sociální pomoci odevzdat. V okamžiku, kdy žadatel o azyl získá práci, stát mu strhává 10 % procent z platu.
Srážky trvají maximálně deset let, mohou být i kratší, pokud odvody dosáhnou celkové sumy 15 000 franků (370 000 korun). Žadatelé o azyl, kteří se rozhodnou Švýcarsko do sedmi měsíců opustit, dostanou odebrané peníze zpět.