Chystá se comeback klasických žárovek. Vědci je zefektivnili
Předhoní i LED žárovky
Američtí vědci z Massachusettského institutu technologického (MIT) přišli s oznámením, že vyvinuli techniku, která může výrazně zlepšit účinnost klasické žárovky. Prodej klasických žárovek byl v zemích EU zakázán kvůli velmi nízké účinnosti. Vědci z MIT podle BBC, která se odkazuje na report výzkumu v magazínu Nature Nanotechnology, přišli na způsob, jak dodat více energie žhavícímu vláknu, které ji promění na světlo.
Objev funguje na principu recyklace ztracené energie, která doteď vyšla vniveč. Klasické žárovky totiž využijí pouze dvě až tři procenta dodané energie. Proto byl jejich prodej v zemích EU stejně jako v Kanadě zakázán a jsou nahrazeny zářivkami, nebo žárovkami LED, které využívají kolem 13 procent energie.
Klasická žárovka funguje od svého objevení Thomasem Edisonem v 80. letech 19. století na zahřívání tenkého wolframového vlákna až na teplotu 2700 stupňů Celsia, jež se poté rozzáří a produkuje teplé bílé světlo. Američtí vědci obklopili wolframové vlákno vrstvou krystalů, která propouští jen viditelné světlo a zachycuje unikající infračervené záření, jež se vrací zpět do vlákna. Část z něj je posléze přeměněna na bílé světlo.
Teoreticky by se tak podle výzkumníků z MIT dala zvýšit účinnost žárovky až na 40 procent, což je daleko více než u tzv. úsporných zdrojů světla. První zkoušky dokázaly zvýšit účinnost klasické žárovky zatím na 6,6 procenta.
„Nezáleží ani tak na materiálu, ze kterého je vytvořena obklopující struktura, ale na tom, jak tento materiál uspořádat, aby optický filtr správně fungoval, aby recykloval infračervené světlo a propouštěl viditelné,“ řekl pro BBC hlavní autor zprávy Ognjen Illic.
Marin Soljacic, který se na výzkumu také podílel, připouští, že by tento vynález mohl vrátit klasickou žárovku do prodeje v zemích včetně České republiky, kde je již zakázána.