AFP: Američané riskují v Turecku ztrátu desítek jaderných hlavic
Neklidný spojenec v NATO
Přibližně 50 amerických raket s jadernými náložemi, které jsou umístěny v Turecku, se může ztratit. Informuje o tom agentura AFP v odvolání na zprávu washingtonského think-tanku Stimson Center s tím, že po nepovedeném vojenském puči v zemi jsou rakety na turecké základně v ohrožení. Případný úspěšný puč či povstání v zemi by tak mohly vést k tomu, že konkrétní strana by zbraně z rukou Američanů mohla získat.
Pouhých 110 kilometrů od hranic se Sýrií se na vojenské letecké základně Incirlik mají Američané uloženo přibližně 50 jaderných bomb. Do titulků médií se naposledy dostala kvůli vojenskému puči v Turecku, kdy byl přerušen proud právě do místa, kde NATO rakety skladuje. Tureckého šéfa základny Bekir Ercan Van nechal prezident Recep Tayyip Erdogan zavřít.
Vojenští zástupci uváděli, že k žádné krizi na základně během puče nedošlo a že její provoz rovněž neohrozilo ani přerušení dodávek komerčního proudu – základna má svůj zdroj elektřiny. O pár dní po Erdoganem potlačeném puči pak ze základny již začaly opět létat stíhačky s cílem sídel teroristů z Islámského státu.
„Na otázku, zda si Spojené státy udrží kontrolu nad těmito zbraněmi i v případě vleklého civilního konfliktu, se nedá zodpovědět,“ uvádí ale ve Washingtonu umístěný think-tank Stimson Center zaměřený na prosazování mírových řešení.
‚Vyhýbání se katastrofě‘
Pondělní zpráva mluví zejména o stále zvyšujících se bezpečnostních hrozbách v oblasti, kdy již z jižního Turecka byli na rozkaz amerického ministerstva evakuováni civilisté z řad rodin a bližních amerických vojáků. Podle think-tanku by tak i přes své stratetgické umístění blízko Ruska měly Spojené státy ničivé nálože okamžitě ze země stáhnout.
„Z bezpečnostního hlediska je uchovávání těchto přibližně 50 amerických nukleárních zbraní v Incirliku otázkou pouhého hodu kostkou,“ cituje AFP spoluautorku Laicie Heeley. „Na místě je mnoho bezpečnostních jednotek. Ale jedná se pouze o ozbrojenou stráž, která nebezpečí nevymýtí. V případě puče tak nemůžeme říci jistě, zda bychom byli schopni kontrolu udržet.“
Bývalý šéf obrany a kontroly zbraní při bezpečnostní radě Bílého domu mezi lety 1993 a 2001 Steve Andreasen jde ještě dál a mluví o „vyhnutí se katastrofě“. „Zatímco jsme se doposud vyhýbali katastrofě, máme dostatek důkazů, že bezpečnost amerických nukleárních zbraní skladovaných v Turecku se může změnit doslova přes noc,“ napsal Andreasen minulý týden pro The Los Angeles Times. Experti nicméně jedním slovem varují, že jejich případné odpálení vyžaduje přísně střežené jaderné kódy a použití raket v praxi je tak prý nemožné.