VIDEO: Co se děje s kufrem cestou k letadlu
CO SE DĚJE SE ZAVAZADLY
Lidé se při cestování letadlem často bojí o svoje zavazadla, protože si myslí, že s nimi zaměstnanci letiště jednají nešetrně. Takové obavy jsou ovšem – alespoň na amsterdamském letišti Schiphol – zcela mimo mísu. Odbavené kufry zde totiž z velké části přepravují roboti a pásové dopravníky. Britskému listu The Independent se podařilo získat videozáznam z letiště, který zachycuje celou cestu kufrů od odbavení až po naložení do letadla.
Poté, co se člověk rozloučí se svým kufrem, ho zaměstnanci letiště naloží na pásový dopravník. Následně začíná divoká jízda, během níž kufr urazí vzdálenost několika set metrů napříč hlubinami letiště. Jednotlivá zavazadla jezdí po pásech, stoupají výtahy, odbočují na výhybkách a v místech, kde se spojuje více pásů do jednoho, si dokonce dávají přednost.
Pokud zbývá do odletu majitele méně než šedesát minut, zavazadla putují přímo k autům, které je následně dopraví k letadlům. Pokud ale do odletu zbývá více než jedna hodina, kufry se dočasně ubytují v „zavazadlovém hotelu“ – tedy v části letiště, kde jsou vysoké regály a kde kufry čekají na nakládku do letadla.
Když kufr – buď přímo nebo po zastávce v „zavazadlovém hotelu“ – dojede na konec odbavovací linky, natáhne se pro něj robotická ruka podobná těm, které se nachází v montážních halách automobilových výrobců. Ruka kufr relativně šetrným způsobem sejme z pásu a naloží ho do nákladního auta, které ho následně doveze k letadlu.
Přestože spletitý systém všech pásových dopravníků, výtahů, výhybek, semaforů a plošin, které kufry překlopí, vypadá futuristicky, lze ho v různých podobách nalézt na každém větším mezinárodním letišti. Amsterdamské letiště Schiphol patří se svými 55 miliony cestujících, které odbavilo v průběhu minulého roku, k nejrušnějším v celé Evropě. Pro srovnání – mezinárodní letiště Václava Havla ročně odbaví zhruba 10 milionů cestujících.