Jak Rusko ovlivnilo dění v Sýrii a zvrátilo poměr sil
Analýza New York Times
Přesně půl roku od začátku intervence v Sýrii Rusko oznámilo, že svou armádu ze země stahuje. Přestože není pochyb o tom, že Rusko do probíhajícího konfliktu v Sýrii výrazně zasáhlo, spekulují média i politologové do jaké míry. Americký list New York Times přinesl v několika bodech a na několika mapách hlavní přehled toho, v čem přesně Rusko situaci v Sýrii ovlivnilo a jak se mu podařilo zvrátit poměr sil.
Ruské nálety se převážně zaměřovaly na oblasti ovládané povstalci, kteří nemají nic společného s Islámským státem. Často s islamisty sami bojují.
Když už Rusko na islamisty útočilo, bylo to v místech, kde radikálové ohrožovali pozice přímo syrské vlády. Syrská armáda díky tomu například dokázala prolomit obležení letecké základny poblíž Aleppa a napadla pozice islamistů v blízkosti Palmýry a Deir al-Zouru.
Čtěte také: Letouny se vrací do Ruska. Putin začal stahovat vojska ze Sýrie
Rusko pomohlo provládním silám zatlačit rebely a upevnit pozice vládních jednotek v klíčových částech země. Ruské bombardéry cílily na celou řadu povstaleckých organizací, od zcela sekulárních skupin podporovaných Západem, přes islamistická seskupení až po radikální frontu an-Nusrá, odnož teroristické sítě Al-Káida.
Lidskoprávní skupiny Rusko obviňují ze zabíjení civilistů a ostřelování civilních infrastruktur. K ostřelování škol a nemocnic ruskými letouny docházelo celkem pravidelně, opoziční skupiny v tom vidí snahu Ruska vyhánět obyvatele, kteří nebyli loajální vládě prezidenta Bašára Asada.
Rusko hrálo nepřehlédnutelnou roli ve vyjednání mezi vládou a povstalci o klidu zbraní. Příměří se zatím dodržuje lépe, než se na začátku očekávalo.
Čtěte také: Putin v Sýrii dosáhl svého
Není jasné, zda kurdské ozbrojené složky spolupracovaly s Ruskem. Je ovšem zřejmé, že během ruské intervence dosáhli Kurdové značných územních zisků. Rusko podporuje snahu Kurdů o federalizaci země a snaží se prosadit, aby Kurdové začali být považováni za součást opozice. Ostatní povstalecké skupiny však na Kurdy hledí podezřívavě.
Ruské stažení vojsk vrátilo hlavní břímě války zpět na ramena syrské vlády. Rusko však pravděpodobně může syrskou vládu přesvědčit k tomu, aby začala vyjednávat alespoň s některými opozičními skupinami, píše se v analýze NYT.