Odsuzujeme ruskou agresi... Tohle čeští poslanci zamítli

OPATRNÁ SNĚMOVNA

Odsuzujeme ruskou agresi... Tohle čeští poslanci zamítliNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Poslanecká sněmovna České republiky odsuzuje agresi Ruska vůči Ukrajině a vyzývá vládu, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájil české bezpečnostní zájmy... O usnesení v tomto znění, které již dříve přijal evropský výbor Poslanecké sněmovny, dnes hlasovali poslanci. A neprošlo. Jeho přijetí zmařily společnými silami KSČM, ČSSD, ANO a Úsvit.

O situaci na Ukrajině poslanci debatovali na popud pravicové opozice, která hlavně chtěla vysvětlit postoj premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k protiruským sankcím Evropské unie. Sobotka opakovaně zpochybnil jejich účinnost.

Za bližší rozbor stojí zejména dvě hlasování o následujících usneseních. Poslanci neschválili jen těsně toto konstatování: "Vyzývá vládu České republiky, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájila bezpečnostní zájmy České republiky."

73 bylo pro, 7 proti. Potřebných 79 hlasů se nepodařilo sehnat. Návrh nebyl přijat. Zajímavé je, že poslanci KSČM se tady zdrželi. NE obstarali z ČSSD Roman Váňa, Jaroslav Zavadil, Lukáš Pleticha, Stanislav Huml, Jaroslav Foldyna a Pavel Ploc. Premiér Bohuslav Sobotka se zdržel.

Neprošlo ani konstatování: "Poslanecká sněmovna odsuzuje pokračující agresivní chování Ruska ve vztahu k Ukrajině."

Z přítomných 156 poslanců bylo pro pouze 47, proti 54. Návrh nebyl přijat. Z ČSSD nebyl pro nikdo, zhruba polovina byla proti, zbytek se hlasování zdržel. Rozpolcený a také bez názoru se ukázal klub ANO. Pro bylo 8 (Martin Komárek), proti 5, zdrželo se 21. KSČM nepřekvapivě vlastně celá proti. Jen Jiří Dolejš se zdržel. TOP 09, ODS a KDU-ČSL hlasovaly víceméně pro. Úsvit se v podstatě celý hlasování zdržel. Jeden poslanec byl pro, jeden proti.

Ať mluví diplomacie

Poslanci se naopak shodli na následujícím.

Situace na Ukrajině by se měla řešit diplomaticky dohodou mezi Ukrajinou, Ruskem, Evropskou unií a Spojenými státy, která by byla založena na svrchovanosti a územní celistvosti této země, uvedla dnes Sněmovna. Poslanci taky vyzvali českou vládu, aby zahájila s ukrajinským kabinetem jednání o možné humanitární pomoci.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že o pomoci bude jednat při středeční návštěvě Ukrajiny. "Moje otázka na ukrajinské partnery bude, co v této chvíli oni zřejmě budou nejvíc potřebovat," řekl. Česko má podle něho v rezervách věci od potravin po deky a stany, které by mohlo na Ukrajinu dopravit.

Opoziční TOP 09 se nepodařilo prosadit usnesení, v němž by poslanci uvedli, že pokládají stanovisko premiéra za nešťastné, že poškozuje dobré jméno a důvěryhodnost Česka. Sněmovna také nepotvrdila dřívější usnesení evropského výboru, které v něm prosadili lidovci a TOP 09. Výbor mimo jiné odsoudil agresi Ruska vůči Ukrajině a vyzval kabinet, aby ve shodě se západními demokraciemi důsledně hájil české bezpečnostní zájmy.

Sněmovna podpořila snahy o udržení příměří dohodnutého mezi ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem a proruskými separatisty z Doněcké a Luhanské oblasti. Podpořila taky konání plánovaných parlamentních voleb, a to na celém území Ukrajiny, za účasti pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a Evropské unie a bez vojenského narušování. Obnovení demokratického mandátu ukrajinského parlamentu a vlády je podle Sněmovny "základním předpokladem demokratického sebeurčení a dalšího vývoje Ukrajiny".

Protiruských sankcí se Sněmovna nakonec dotkla jen okrajově. Vyzvala Sobotkův kabinet, aby při jednáních o postupu unie vůči Rusku "udělala maximum pro ochránění hospodářských a bezpečnostních zájmů České republiky a v maximální shodě s postojem členských zemí EU".

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz