USA vytváří v tichosti centrum pro infoválku s Ruskem
Centrum globální interakce
Spojené státy vytváří v tichosti odbor pro boj s nepřátelskou propagandou ze strany Ruska, Číny a dalších autokratických režimů. Centrum globální interakce (GEC) založené už za bývalého prezidenta Baracka Obamy původně vystupovalo pouze proti internetové činnosti islamistických teroristů. Za nového prezidenta Donalda Trumpa by však mělo i díky podpoře republikánského Kongresu získat nové finanční prostředky, díky nimž by se jeho pole působnosti rozšířilo i do dalších oblastí, píše americký server The Daily Beast.
Centrum globální interakce vzniklo ještě za úřadování bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy pod záštitou amerického ministerstva zahraničí. Jeho hlavním úkolem byl boj proti nenávistným příspěvkům, které na internet i sociální sítě umísťovali zejména teroristé z radikálních islamistických organizací.
The Washington Post ve svém článku však podotýká, že výsledky činnosti tohoto centra jsou přinejmenším diskutabilní. Zhruba sedmdesátka zaměstnanců GEC totiž na původní příspěvky teroristů reagovala často pouze v angličtině, což značně snížilo dosah v oblastech Blízkého východu. Experti se navíc domnívají, že by se skutečně radikální teroristé nenechali od svého přesvědčení odradit pouze shlédnutím videa z dílny amerického centra.
Ani rozporuplné výsledky GEC či však republikánské kongresmany povzbuzené nástupem jejich nominanta Donalda Trumpa do Bílého domu však zřejmě nepřesvědčila k ukončení činnosti centra. Senátoři Rob Portman a Chris Murphy naopak navrhli navýšit rozpočet státní instituce o dalších 160 milionů dolarů (asi 4 miliardy korun).
Díky novým finančním prostředkům by centrum mělo navíc rozšířit svou oblast působnosti. V dalších dvou letech by se jeho pracovníci měli nově zaměřit i na boj s nepřátelskou propagandou, která do Spojených států směřuje zejména z autoritativních států, jako je Rusko nebo Čína.
„Naši nepřátelé proti nám a našim spojencům používají zahraniční propagandu a dezinformace. Vláda Spojených států v této souvislosti dosud spíše pospávala. Musíme tyto falešné zprávy pocházející z Ruska, Číny a dalších zemí, delegitimizovat a navíc zlepšit přístup k k věcným informacím,“ okomentoval navrhované zvýšení rozpočtu GEC senátor Portman pro server The Daily Beast.
Snaha zabránit šíření ruské propagandy a takzvaných „fake news“ se ve Spojených státech amerických stala závažným tématem zejména po loňských prezidentských volbách. V tomto období totiž počítače demokratické strany zasáhla série hackerských útoků, podle některých informací vycházel úder z Ruska. Současný prezident Donald Trump však tvrdí, že skutečných pachatelem nemuseli být Rusové. Země, proti jejichž propagandě má GEC bojovat, se tak paradoxně mohou dočkat zastání od nejvyššího amerického představitele.