Varovná čísla české ekonomiky. Propadl se průmysl i stavebnictví

SEZÓNNÍ KRIZE EKONOMIKY

Varovná čísla české ekonomiky. Propadl se průmysl i stavebnictvíAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto: Foto: Shutterstock
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Průmyslová výroba v červenci meziročně klesla o 14,1 procenta, v červnu naopak vzrostla o čtyři procenta a v květnu o více než devět procent. Uvedl to Český statistický úřad. Dále informoval, že stavebnictví prohloubilo meziroční pokles na 16,3 procenta z červnových 12,4 procenta. Bilance zahraničního obchodu skončila ve schodku 1,5 miliardy korun, o rok dříve byla v přebytku 4,4 miliardy korun. Naposledy byla v deficitu loni v prosinci.

Červencový výsledek průmyslu je nejhorší za posledních sedm let a stavebnictví v červenci klesalo nejrychleji od března 2013. Výsledky průmyslu a zahraničního obchodu ale byly podle ČSÚ významně ovlivněny tím, že letošní červenec měl ve srovnání s loňským o tři pracovní dny méně. Navíc řada významných průmyslových podniků, včetně automobilových výrobců, měla celozávodní dovolenou v červenci, zatímco loni v srpnu. V případě stavebnictví je za propadem především útlum čerpání peněz z EU. V dalších měsících by se export i průmyslová výroba měly podle analytiků vrátit k růstu.

„Na první pohled skoro tragický výsledek jde ale na vrub automobilovému průmyslu, a tak zdůvodnění rozsáhlého propadu můžeme najít v něčem tak prostém, jako jsou dovolené,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vývoj červencových statistik je podle investičního stratéga Raiffeisenbank Michala Brožky natolik zkreslený, že má smysl jej sledovat jen orientačně a z výsledku není dobré dělat silné závěry.

V případě stavebnictví ale upozornil hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda, že za poklesem je útlum čerpání peněz z EU, ale i dopady unijní regulace v podobě posuzování dopadů staveb na životního prostředí (EIA), které zpomaluje řadu stavebních projektů. „Stavebnictví tak zůstává jediným klíčovým nemocným mužem české ekonomiky,“ uvedl.

Průmyslová výroba v červenci meziročně klesla o 14,1 procenta, zatímco v červnu vzrostla o čtyři procenta a v květnu o více než devět procent. Červencový výsledek je nejhorší za posledních sedm let.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla průmyslová výroba meziročně o 7,6 procenta, ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezonních vlivů nižší o 9,7 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 16,2 procenta, uvedl ČSÚ.

Tržby z průmyslové činnosti meziročně klesly o 18,9 procenta, tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 20,1 procenta. Domácí tržby klesly o 17,4 procenta.

Dovolené a svátky decimovaly i obchod

Bilance zahraničního obchodu ČR skončila v červenci ve schodku 1,5 miliardy korun, o rok dříve byla v přebytku 4,4 miliardy korun. Na letošním výsledku se nepříznivě podepsaly celozávodní dovolené hlavně v automobilovém průmyslu a meziročně nižší počet pracovních dnů. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Negativní vliv na obchodní bilanci měl zejména pokles přebytku bilance se stroji a dopravními prostředky o 11,7 miliardy korun. Prohloubil se i deficit obchodu s potravinami, živými zvířaty, nápoji a tabákem. Naopak kladný vliv mělo snížení schodku bilance minerálních paliv a chemických výrobků.

Úbytek i ve stavebnictví

Kleslo také české stavebnictví. V červenci klesalo dokonce nejrychleji od března 2013. Zrychlilo meziroční pokles na 16,3 procenta z červnových revidovaných 12,4 procenta. Přibylo ale stavebních povolení a dokončených bytů, zahájených bytů bylo naopak proti loňskému červenci méně.

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se stavební produkce snížila o 12,6 procenta. Letošní červenec měl proti loňsku o tři pracovní dny méně. Ve srovnání s červnem stavebnictví očištěné od sezonních vlivů kleslo o 0,1 procenta.

Stavebních povolení vydaly úřady proti loňskému červenci o 5,2 procenta více, bylo jich 7013. „Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 22,1 miliardy Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 vzrostla o 17,4 procenta,“ uvedl ČSÚ.

Bytů bylo v červenci zahájeno meziročně o 15,1 procenta méně, když stavět se začalo 1910 bytových jednotek. Nárůst statistici evidují u bytů v rodinných domech, v bytových domech ale zahájených bytů ubylo téměř o třetinu.

Dokončených bytů bylo proti loňsku víc o 14 procent, celkem 1772 jednotek. Nárůst počtu ČSÚ zaznamenal v rodinných domech o 2,6 procenta a bytových o 132 procent.

Čtěte také: Přebytek rozpočtu ke konci srpna stoupl na víc než 81 miliard Kč

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články