Hawking: Nejde jen o imigraci. Jsme v nejnebezpečnějším bodu
Budoucnost lidstva
Budoucnost vypadá bledě, pokud nebudeme tahat za jeden provaz, tvrdí světově uznávaný vědec Stephen Hawking. Zatímco jsou všechny zraky světových elit upřeny na Donalda Trumpa, Theresu Mayovou a na imigrační krizi, lidstvo čelí mnohem závažnějším hrozbám. Alespoň to tvrdí renomovaný britský vědec Stephen Hawking, který ve svém textu pro The Guardian vyzývá světové špičky ke spolupráci.
Důsledky současné světové politiky jsou podle teoretického fyzika více než zřejmé. „Venkovská chudina se stěhuje do už tak plných měst, jen aby zjistila, že tam na ně nečeká ráj jako z fotek na Instagramu. A pak jde dál, za moře, aby se přidala k ještě početnější vlně ekonomických migrantů v honbě za lepším životem. Nové požadavky na infrastrukturu i ekonomiku v zemích, do kterých přicházejí, pak podkopávají toleranci a přilévají olej do ohně politickému populismu,“ píše Hawking ve svém textu.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Propastné rozdíly mezi bohatým západem a chudým východem, potažmo bohatým severem a chudým jihem, jsou podle něj čím dál více vidět. Automatizované systémy nahrazují pracovníky v továrnách, umělá inteligence pak pracovní sílu v administrativě. Zatímco stroje generují obrovské peníze, ta část obyvatel, která jim nedokáže konkurovat, se ocitá v bloku. „I to je možná důvod, proč se lidé nakonec vyslovili pro Trumpa či brexit – mají pocit silné nerovnosti. Mizí jim nejen životní standard, ale i jejich schopnost se vůbec uživit,“ tvrdí Hawking.
„S mizícími pracovními místy i celými sektory je třeba, abychom těmto lidem pomohli se přizpůsobit ‚novému světu‘ a finančně je podpořit, zatímco se věnují rekvalifikaci. Pokud společnosti a celé ekonomiky nebudou držet krok s aktuální úrovní migrace, musíme se o to víc snažit podpořit globální rozvoj – je to jediná šance, aby stěhovavé miliony lidí hledaly svou budoucnost i doma.“
Největším zdrojem jeho obav je samotná skutečnost, že lidstvo musí spolupracovat mnohem více než kdy dříve. Migrační krize podle něj není ani zdaleka jediným problémem lidské populace. „Čelíme obrovským environmentálním výzvám – například změnám klimatu, nevyvážené produkci jídla, přelidnění, ničení celých živočišných druhů, epidemickým nemocem i znečištění moří.“
„To vše jsou připomínky, že se nacházíme v nejnebezpečnějším momentě rozvoje naší populace. Nyní disponujeme technologií, která dokáže zničit planetu, na které žijeme, ale ještě jsme nevyvinuli nic, co by nám pomohlo z ní i uniknout,“ varuje Hawking. „Možná během několika stovek let budeme mít své lidské kolonie mezi hvězdami, ale v tuto chvíli máme jednu jedinou planetu. A tu bychom měli chránit.“
Svůj podíl na současném stavu světa mají podle vědce i světové elity. „Abychom to ale zvládli, musíme zbořit bariéry mezi národy, ne je stavět. To ale musí světoví lídři přiznat, že selhali a nadále selhávají. Jak se prostředky čím dál více soustředí pouze v rukou vyvolených, my ostatní jsme nuceni se naučit dělit. A mnohem více než v současnosti.“
„Věřím, že to zvládneme. V případě lidské rasy jsem velký optimista, ale bude to vyžadovat světové špičky od Londýna po Harvard, od Cambridge po Hollywood, aby se poučily z chyb minulého roku. A také se naučily trošce skromnosti,“ uzavírá svou esej Hawking.