Útočili na Taliban? Lékaři jsou znechuceni výroky vlády
Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) „je znechucena“ prohlášením, kterým afghánská vláda ospravedlňuje sobotní letecký útok na nemocnici MSF ve městě Kunduz na severu Afghánistánu. Toto prohlášení je „přiznáním k válečnému zločinu“, uvedl na webu organizace její generální ředitel Christopher Stokes. Všech 22 lidí, kteří při bombardování zahynuli, byli Afghánci, sdělila dnes Míla Janišová z pražské kanceláře MSF. Bílý dům považuje útok za tragédii, která se musí vyšetřit. Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell dnes vysvětloval, že afghánská armáda požádala americké kolegy o pomoc, protože se prý dostala v Kunduzu do přímé palby.
Campbell na tiskové konferenci v Pentagonu změnil původní tvrzení Spojených států, podle nějž Američané útočili v obraně svých vojáků před palbou. Dnes generál prohlásil, že afgánská armáda požádala americké speciální jednotky, které operují na zemi, o pomoc. Potom následoval nálet. Campbell prohlásil, že při něm bylo „nešťastnou náhodou zasaženo několik civilistů“. To, že útok směřoval na zařízení MSF, ale nepotvrdil. Detaily odmítl poskytnout s tím, že se stále vyšetřuje. V Kunduzu je dnes kvůli tomu americký brigádní generál Richard Kim. Podle Campbella se bude na vyšetřování podílet NATO a Afghánistán.
Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že zabití 22 civilistů v nemocnici v Kunduzu je velká tragédie. Incident se podle něj vyšetřuje po třech liniích. Ujistil, že USA se snaží vyhnout se civilním obětem v bojích.
Čtěte také: Válečný zločin USA? Lékaři požadují nezávislé vyšetření náletu
Z afghánského prohlášení podle představitele Lékařů bez hranic Stokese vyplývá, že americké a afghánské jednotky vědomě bombardovaly nemocnici kvůli tvrzením, že se uvnitř ukrývají příslušníci hnutí Taliban a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty. Při náletu zahynulo 12 pracovníků MSF a deset pacientů.
„Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici – s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř – kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Talibanu,“ uvádí organizace Lékaři bez hranic. „To se rovná přiznání k válečnému zločinu,“ dodala organizace.
Podle Janišové z české pobočky MSF se organizace nechystá v tuto chvíli zveřejnit podrobnosti o obětech náletů. Všichni, kteří zahynuli, ale podle ní byli Afghánci. „Byli mezi nimi lékaři a další zdravotnický personál, například farmaceut,“ uvedla Janišová.
Afghánské vládní síly, podporované zahraničními vojsky, získaly během uplynulého týdne zpátky kontrolu nad většinou města Kunduz, kterého se minulé pondělí zmocnil Taliban. Místní obyvatelé podle agentury Reuters vypověděli, že poprvé po osmi dnech dnes neslyšeli ve městě střelbu. Mnozí se proto odvážili vyjít z domovů, nakoupit jídlo a obhlédnout napáchané škody. Na ulicích se podle místních obyvatel povalují mrtvoly a vojáci prohledávají dům po domu a pátrají po ukrytých povstalcích.