84 mrtvých. Epidemie, jaká ještě nebyla, varují lékaři

epidemie

84 mrtvých. Epidemie, jaká ještě nebyla, varují lékaři
Zdravotníci používají při práci speciální ochranný oděv Foto: Joffrey Monnier/Lékaři bez hranic
9
Svět
Sdílet:

Ebola, jedna z nejsmrtelnějších chorob na světě, na niž dosud neexistuje žádný lék. V tak chudé zemi, jakou je západoafrická Guinea, se nyní epidemie nakažlivého onemocnění šíří vysokou rychlostí. Zemřelo už více než osmdesát lidí.

První případ se v západoafrické Guineji objevil 9. února. Z venkovských oblastí na jihovýchodě země se nákaza záhy rozšířila do některých měst, včetně metropole Konakry. Podle posledních informací zemřelo do 3. dubna již 84 lidí, z toho čtyři v Konakry. "U dalších 127 případů existuje podezření, že jde rovněž o nákazu nebezpečným virem," uvedla pro ECHO24.cz mluvčí české pobočky organizace Lékaři bez hranic Míla Janišová.

V oblasti zasahuje tým mezinárodní organizace ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací a místními úřady. Prioritou lékařů je především izolovat podezřelé případy, aby se nákaza nešířila dál. V nemocnici Donka přímo v Konakry mají na izolačním oddělení k dispozici dvacet lůžek. V dalších zdravotnických zařízeních je však karanténa nedostačující vzhledem k nevyhovujícím hygienickým podmínkám.

Rozsah epidemie je nevídaný

„Stojíme tváří v tvář epidemii eboly dosud nevídaného rozsahu, pokud jde o počet míst, kde se najednou vyskytuje,“ uvedl Mariano Lugli, koordinátor Lékařů bez hranic v Konakry. „Současné geografické rozšíření nemoci je znepokojující, protože výrazně zkomplikuje práci organizací, které se podílí na zvládnutí epidemie,“ dodal Lugli.

Mobilní zdravotnické týmy vyhledávají v okolí další osoby, které mohly přijít do kontaktu s nakaženými. Jejich izolace je jedinou možnou cestou k zastavení epidemie. Do konce týdne by měly zdravotnické týmy posílit až na 60 pracovníků. Do Guineji také dorazilo více než 40 tun zdravotnického materiálu a vybavení. Podle epidemiologa Lékařů bez hranic se v Guineji šíří ebola typu Zair, což je nejagresivnější forma.

Guinejský ministr zdravotnictví Rémy Lamah řekl, že virus pravděpodobně roznesl dnes již zesnulý starší muž, který vykazoval příznaky krvácivé horečky po návštěvě města v centrální Guineji. Následně onemocněli také čtyři jeho bratři a v Konakry byli testování na ebolu. „Testy u čtveřice byly pozitivní,“ řekl Lamah.

Podezřelé případy hlásí Libérie a Sierra Leone

Virus eboly hlásí i Libérie, která má dva potvrzené případy. Podezřelé případy se prověřují také na území Sierry Leone. Sousední Senegal se v obavě z nákazy rozhodl uzavřít hranice s Guineou až do odvolání. Opatření také zahrnuje zřízení krizového centra, které poskytuje speciální ochranné obleky pracovníkům na letištích a v nemocnicích.

Evropská unie přislíbila částku ve výši 500 000 euro na boj proti epidemii, uvedla Al-Džazíra. Zahraniční těžební společnosti omezily v Guineji činnost a začaly stahovat některé své zaměstnance, informovala o tom agentura Reuters. Na jihovýchodě země, odkud se začala šířit nákaza, se nacházejí značné zásoby železné rudy.

Co je ebola zač?

Ebola je vysoce nakažlivý virus, proti kterému doposud neexistuje očkování ani protilátka. Při léčbě lze pouze zmírnit příznaky. Umírá až 90 procent pacientů v závislosti na konkrétním kmenu viru. Onemocnění se projevuje horečkou, návaly slabosti a postupným selháváním funkce jater a ledvin. V některých případech dochází ke vnitřnímu i vnějšímu krvácení, kvůli čemuž se onemocnění přezdívá krvácivá horečka. Nemoc se šíří přímým kontaktem s tělními tekutinami nakaženého. Mohou se nakazit jak lidé, tak také zvířata.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz