Unikátní snímky Merkuru. Než se na něj zřítí sonda
Nové poznatky o nejmenší planetě
Na internetu se objevily unikátní snímky planety Merkur, které pořídila sonda Messenger. Ta kroužila okolo nejmenší planety naší soustavy poslední čtyři roky a přispěla ke mnoha cenným zjištěním. Nyní jí dochází palivo a ve čtvrtek se zřítí na povrch Merkuru. Informují o tom světová média.
Nové fotky planety Merkur, která se jmenuje po jednom z římských bohů, působí poněkud „psychedelickým“ dojmem. Světová média si to vysvětlují tím, že NASA překryla snímky z vizuálního a infračerveného spektrometru, které jsou umístěny na sondě, čímž vznikla mozaika, která má zdůraznit krajinné rysy jako krátery a vulkány.
Sonda Messenger byla vypuštěna před deseti lety, přičemž poslední čtyři roky monitorovala planetu Merkur. Ve čtvrtek 30. dubna, potom, co jí dojde palivo, se vydá tam, kde zatím žádná jiná sonda nebyla – přímo na povrch planety, která je v naší soustavě nejblíže Slunci. Očekává se, že bude padat rychlostí až 14 tisíc kilometrů v hodině a po dopadu vytvoří znatelný kráter.
V době pádu bude Messenger na odvrácené straně planety Merkur. Lidé z NASA proto nebudou s určitostí vědět, zda ke zničení sondy skutečně došlo až do dalšího dne, kdy se buď objeví, nebo neobjeví za horizontem planety. Až do svého zničení potom bude Messenger vysílat k Zemi výsledky svých pozorování.
Na Merkuru je zamrzlá voda
Vědci, kteří se na projektu sondy Messenger podíleli, její misi považují za úspěch. Za čtyři roky, kdy monitorovala Merkur, přispěla ke mnoha zajímavým zjištěním o této planetě. Například potvrdila, že se na Merkuru nachází voda, byť v zamrzlé podobě. Stejně tak díky ní vědci zjistili, že led je pokryt nespecifikovaným černým povlakem. NASA se domnívá, že by mohlo jít o uhlíkaté sloučeniny, jaké se objevují na některých meteoritech a kometách.
Asi nejzajímavější zjištění je to, že Merkur se za posledních čtyři a půl miliardy let zmenšil v průměru o přibližně 7 kilometrů. Stále je přitom potřeba analyzovat a utřídit značné množství dat, které sonda sesbírala.
Muž, který šéfuje misi na Merkur, Sean Solomon, k pádu sondy uvádí: „Pracoval jsem na tom 19 let. Je to jako ztratit člena rodiny. I když se o tom dozvíte včas, nedokážete se na tu ztrátu zcela připravit.“