Zkreslil posudek Janouškovy nehody, od soudu dostal podmínku
Janouškova nehoda
Za úmyslné hrubé zkreslení posudku ve prospěch lobbisty Romana Janouška soud uložil dopravnímu znalci Jiřímu Dolečkovi podmíněný trest vězení v délce 18 měsíců.
Obžalovaný má také zaplatit státu 7800 korun, které za posudek obdržel jako znalečné. Čtyřiaosmdesátiletý důchodce trvá na svých odborných závěrech a tvrdí, že případ Janouškovy nehody byl justiční omyl. Verdikt není pravomocný.
Podle soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Milana Rossiho si Doleček počínal zcela v rozporu jak s etikou, tak i s povinnostmi znalce. Mimo jiné dělal závěry také z odvětví lékařství, což mu jako expertovi z oboru silniční dopravy vůbec nepříslušelo. Trestný čin prý spáchal hned dvakrát: poprvé, když nepravdivý posudek vypracoval, podruhé, když jeho závěry prezentoval v hlavním líčení.
Doleček posuzoval jakožto znalec povolaný obhajobou situaci, při níž Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Potvrdil lobbistovu verzi, podle níž řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem. Toto tvrzení však vyvrátil revizní znalecký posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu. Lobbistův soudce proto podal na Dolečka podnět k prověření toho, zda nespáchal trestný čin. Znalci hrozilo až tříleté odnětí svobody.
Doleček uvedl, že k vypracování posudku ho vyzval kamarád z dob, kdy pracoval pro vojenskou prokuraturu. Potkali se prý náhodně v den, kdy šel Doleček kvůli pokročilému věku odevzdat znalecké razítko. Muže nejmenoval, s Janouškem prý ale nemá nic společného.
Svůj posudek Doleček opíral mimo jiné o to, že sražená žena měla žebra poraněná takovým způsobem, že zranění muselo být způsobeno právě zpětným zrcátkem. Připustil ale, že se neseznámil se všemi důkazy ze spisu – neviděl například DVD s vyšetřovacími pokusy z místa činu.
Janouška justice nakonec potrestala za úmyslnou nehodu 4,5 lety vězení. Do vězení sice nastoupil, výkon trestu má ale dlouhodobě přerušený ze zdravotních důvodů.