Rozhodná bitva bude o ministerstvo financí

Rozhodná bitva bude o ministerstvo financí 1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Bohuslav Sobotka dnes nepřinese Miloši Zemanovi demisi, předčasné volby se proto nestihnou. Vodítkem pro novou verzi vládního kabinetu může být fakt, že premiér rozhodnutím k demisi naštval kolegy z vedení sociální demokracie, dokonce se mluví o tom, že složí funkci v čele strany. Proto je nejprůchodnější variantou revitalizace stávající koalice bez Sobotky a ministra financí Andreje Babiše, s jiným sociálním demokratem jako předsedou vlády. Teď ještě aby s tím souhlasil prezident Zeman.

Výsledky debat druhého dne vládní krize nabízejí sociální demokracii možnost rychlé sebevraždy. Skončit s dosavadní kritikou Babiše a místo toho položit svého vlastního předsedu je postup, který se dá sotva označit jiným způsobem.

Sobotkovy důvody

Ani v tomto volebním období se tedy Češi nevyhnou oblíbené hře o přetlačování ústavních činitelů a vyměňování ministrů. Je tak oblíbená, že kvůli ní skoro úplně zmizel z veřejné debaty problém, který způsobil rozpad Sobotkovy vlády. Představitelé opozice, koalice i premiérova vlastní strana mohou být rozhořčeni z jeho šokujícího postupu, přesto by politici ani voliči neměli zapomínat, že se právě podle řešení tohoto problému pozná, kdo ve vládní krizi vyhrál.

Premiér problém nastolil v proslovu před ohlášením demise. „Nemůžeme honit hospodské kvůli každé koruně, a přitom nechat miliardáře různými daňovými triky obírat státní pokladnu o stovky milionů korun,“ prohlásil a nikoho nenechal na pochybách, jakého miliardáře má na mysli. Ihned se totiž zeptal, jak může Finanční správa spravedlivě a nezávisle vyšetřit daňové problémy ministra financí, když mu jako ministrovi podléhá a když ministr dělá evidentně vše pro to, aby se nic nevyšetřilo. „Vzniká vážný konflikt zájmů tím, že je Andrej Babiš ministrem financí. Tento konflikt zájmů je třeba řešit,“ zdůraznil Sobotka. Proto také Finanční správa dva roky otálela, než začala korunové dluhopisy šetřit.

Čtvrt milionu denně

Nutno dodat, že se úředníci ani dnes pod tlakem vlády a parlamentu do kontroly neženou. Na webových stránkách Finanční správy dodnes visí upozornění, že v případu dluhopisů bude pouze zjišťovat, jestli byly při jejich emisi dodrženy zákony. Není prý možné prověřovat, jestli došlo ke zneužití práva. Přitom právě to je klíčová otázka. Agrofert vydal dluhopisy a následně je prodal svému majiteli Babišovi, který z nich ročně inkasuje nezdaněných 90 milionů, slovy ministra vnitra Milana Chovance 250 tisíc korun denně. Pak přece vzniká vážné podezření, že ke zneužití zákona za účelem získání daňové výhody skutečně došlo.

Ve vládní krizi tedy nejde o obsáhlé debaty, jakou podobu bude mít vláda, kdy budou volby a co se ještě do voleb dá stihnout nebo co tomu všemu řekne prezident. Klíčový je jediný rozměr, kdo bude řídit ministerstvo financí. Pokud zůstane pod kontrolou hnutí ANO, byť pod jiným ministrem, pak není vůbec pravděpodobné, že Finanční správa spravedlivě a nezávisle případ dluhopisů vyšetří, jak premiér požadoval, než vyvolal krizi.

Sociální demokraté spolu s lidovci mohou se zdůvodněním, že jsou uprostřed krize státotvorní, ponechat funkci na financích konkurenčnímu hnutí ANO. Tím přiznají porážku ještě dlouho předtím, než volební souboj opravdu začne. Na Babišův požadavek, že si resort financí ponechá, mohou naopak reagovat, že s jeho hnutím o nové vládě vůbec nebudou mluvit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články