Merkelová otáčí?: Po skončení války se prý běženci vrátí domů
Nenápadný obrat imigrační politiky v kancléřství?
Německá kancléřka Angela Merkelová při svém sobotní vystoupení na zasedání Křesťanskodemokratické unie (CDU-CSU) v Meklenbursku-Severním Pomořansku ujistila své spolustraníky o tom, že současné uprchlíky ze Sýrie a Iráku považuje pouze za dočasné žadatele o azyl. Po skončení válečných konfliktů v jejich zemích, by se měli všichni tito imigranty vrátit z Německa zpět domů. Zprávu ze zasedání přinesla agentura Reuters.
Merkelová se svým sobotním projevem reaguje na nedávnou kritiku ze strany německé veřejnosti, ale i uvnitř vlastní strany. Někteří kritici vyčítají kancléřce až příliš proimigrantskou politiku a žádají opatrnější přijímaní běženců do Německa. Za poslední rok takto do spolkové republiky dorazilo více než milion nových žadatelů o azyl.
Právě rostoucí neochota integrovat v zemi větší množství uprchlíků, vystupňovaná nedávnými sexuálními útoky v Kolíně a dalších městech, přinutila Merkelovou mírně pozměnit vyjádření týkající se nově příchozích mužů a žen v zemi. Z předneseného projevu vyplývá, že kancléřka považuje jejich pobyt v Německu za pouze dočasný. Navzdory tomu, že je v létě pozvala do Evropy a rozpoutala tak milionovou imigrační vlnu, která se nahrnula na kontinent. Přitom podle samotné Evropské komise se jedná z 60 procent o ekonomické uprchlíky, nikoliv válečné běžence.
„Potřebujeme všem těm lidem říci, že se jedná pouze o dočasné povolení k pobytu. Očekáváme, že až bude v Sýrii opět mír a v Iráku bude poražen Islámský stát, budou se všichni muset vrátit zpět domů. Samozřejmě se znalostmi, které tu získali,“ prohlásila Merkelová.
Jako příklad hodný následování může současné Evropě posloužit bývalá Jugoslávie. Po skončení konfliktu, rozpoutaném v devadesátých letech minulého století, vyhledala Německo jako útočiště rovněž velká vlna běženců. Sedmdesát procent z nich se ale po skončení války vrátilo zpět do vlasti, připomněla Merkelová.
Navíc hodlá Německo zpomalit příliv imigrantů i ze severní Afriky a to prohlášením Maroka, Alžírska a Tuniska za bezpečné země. V takovém případě totiž nemá povinnost žadatelům o azyl vydat dlouhodobé povolení k pobytu. Kancléřka už prý v této souvislosti mluvila s marockým králem, jenž je připraven vzít své občany zpět.
Debata mezi členy křesťanskodemokratické strany se oproti očekáváním nakonec vyhnula slovům předsedkyně krajně pravicové Alternativy pro Německo Frauke Petryové, která navrhovala využívat proti uprchlíkům na hranicích zbraně. Nemluvilo se ani žalobě, kterou se na současnou vládu chystal kvůli přílišné vstřícnosti vůči běžencům podat předseda bavorské CSU Horst Seehofer.