‚Vypadni, nebo ti rozbijeme hubu!‘ Stropnického a Hollana vyhodili z hospody
Obhájce Dahlgrena u incidentu v Brně
Náměstek brněnského primátora za Žít Brno Matěj Hollan a předseda Strany Zelených Matěj Stropnický se stali terčem verbálního napadení ze strany advokáta Richarda Špíška a několika dalších osob. Právník, který zastupuje Američana Kevina Dahlgrena, měl spolu s ostatními vyhrožovat politikům „rozbitím huby“ kvůli jejich postoji k uprchlíkům. Jak upozorňuje Česká advokátní komora, podobné chování může v případě trestního řízení nebo stížnosti komoře vést až k pozastavení Špíškovy advokátní činnosti. Špíšek s Hollanovou verzí ale nesouhlasí, vyhodil je prý jeho kamarád.
Na vlastní kůži si „fašizaci brněnské hospody“ zažil Matěj Hollan a Matěj Stropnický spolu s dalšími členy zelených a Žít Brno v brněnské pivnici U Poutníka. Hollan na svém Facebooku popsal, jak si spolu s politickými kolegy chtěli zajít po práci na pivo do podniku, kde se náměstek brněnského primátora považuje za štamgasta. Než ale sám do hospody došel, viděl jak jeho kamarádi odcházejí pryč.
„S velmi zvláštním důvodem – na Matěje tam začali verbálně, avšak důrazně a s výhružkama násilí útočit nějací borci, že on rozhodně do této hospody nesmí. Bylo to velmi nepříjemné, ne jen hospodské tlachání. Kamarádi tedy odešli a já tam zůstal ještě chvíli, protože jsem musel jsem ještě zase cosi telefonicky vyřizovat. Volám tedy a najedou ke mně přistoupili velice důrazně dva štamgasti, se kterými se znám od vidění mnoho let, kdy se U Poutníka potkáváme,“ popisuje Hollan na Facebooku.
„‘Vypadni, nebo ti rozbijeme hubu… Dopiješ to pivo a vypadneš pryč, do týhle hospody už nepáchneš, tady pro tebe není místo… Stropnickýho sem tahat nebudeš… Refugees NOT welcome!!!‘ Protože borce znám dlouho, pokoušel jsem se s nima diskutovat. Aby jeden štamgast vyhazoval druhého, navíc kvůli postoji k uprchlíkům, když je nechce všechny postřílet a nechat utopit ve vodě, je absurdní. Protistrana ale začínala být značně agresivní a vzhledem k nabušenosti jednoho z nich, který vypadal, že mi v příštích okamžicích rozbije hlavu, nemělo smysl pokoušet se o diskuzi,“ pokračoval Hollan.
Jedním ze zarytých výhrůžkářů na místě se prý pak ukázal právě advokát čtyřnásobného vraha Kevina Dahlgrena Špíšek. „Ta hlavní nabušená korba nebyl nějaký anonymní týpek odvedle. Byl to profesionální advokát trestního práva. Byl to obhájce Dahlgrena, Richard Špíšek, se kterým jsem se nedávno bavil o tom, jak je hrozné, že lidé i blízké okolí na něj nadávají, že Dahlgrena hájí a uplatňují tu zvrácenou logiku, že advokát obžalovaného je taky vlastně tak trochu vrah. Jeho včerejší chování v brzkém večeru mi přijde i proto děsivé a proto to zveřejňuji. Aby mně a mým kolegům v osum večer na veřejně přístupné hospodské zahrádce, kam vždy chodili lidé různých politických názorů, vyhrožoval násilím za postoj k uprchlíkům a Matěje Stropnického, trestní advokát, to je prostě za hranou,“ dodal o nepříjemném vyhrožování ze strany známého advokáta Matěj Hollan.
„Já sám jsem ani neregistroval, ze by tam Hollan nebo Stropnický byli, všiml si toho jeden kamarád, který má odlišné politické názory. Ty se ale netýkaly uprchlíků ale spíše otázky řekněme liberalismus vs socialismus, podstata incidentu tak nebyla kvůli uprchlíkům, ale komunální politika,“ vysvětloval za svého pohledu průběh incidentu Richard Špíšek. „Pan Stropnický šel dovnitř, já se svými kamarády stál venku, jeden z nich šel dovnitř za stropnickým. U toho jsem vůbec nebyl, tak nevím, jak to probíhalo, důsledek ale byl, že Stropnický odešel z hospody a kamarád se vrátil s tím, že mu vynadal.“
Dle svých slov se ale Špíšek neúčastnil ani následného verbálního napadení Matěje Hollana. „Pan Hollan tam zůstal, následně došlo k verbálnímu incidentu mezi mým kamarádem a panem Hollanem, odmítám ale, že bych se toho účastnil já sám. Pro jistotu jsem se spojil s dalšími, kdo tam byli, abych si to ověřil, oslovení svědci potvrzovali mou verzi. Současná situace mi není příjemná, chápu, že chování mého kamaráda bylo za hranicí slušnosti, ale šlo vlastně o vynadání muže druhému muži v hospodě. Přijde mi tak celý incident celkem zveličován,“ dodal Richard Špíšek s tím, že zatím nechystá žádné právní kroky kvůli například případné pomluvě.
Advokátní komora: Hrozí mu až pozastavení advokacie
Matěj Stropnický uvedl, že ho slovně napadl neznámý plešatý muž, zda ale šlo o Špíška, si není jistý. „Ten dotyčný přišel za mnou dovnitř do hospody a začal mi nadávat. Několikrát mě vyzval k odchodu z tohoto restauračního zařízení, zda šlo o pana Špíška nevím, já ho neznám a nechtěl bych někoho křivě obvinit. Podle fotografie na Facebooku Matěje Hollana mu byl ale podobný. I když jsem se ho opakovaně ptal, proč vlastně mám odejít nebo s čím to souvisí, nechtěl se se mnou bavit. Neřekl tak žádný důvod, ani komunální ani uprchlický. Trestní oznámení nechystám, v minulosti jsem žaloval člověka, který mi vyhrožoval zabitím, dostal nakonec asi 5 tisíc korun pokutu. Tento člověk mě fyzicky nenapadl a ani nijak dál kromě opuštění hospody nevyhrožoval. Politik s něčím takovým musí asi počítat, na druhou stranu ale zároveň nesmí podobně jako Andrej Babiš včera o Letech k takovým náladám přispívat. To pak po pár pivech má za výsledek tohle. Nesmí to překročit nějakou hranu,“ popsal ze svého pohledu incident Stropnický.
„Trestní oznámení podávat nebudu, nechám to takto, třeba pan Špíšek pochopí, že takto se coby advokát fakt chovat nemá,“ řekl pak Hollan na dotaz ohledně případného řešení věci dál s tím, že alkohol ze strany útočníků sice v dané situaci mohl hrát roli, „byť bylo teprve osm večer a na ten se nedá vymlouvat“.
Pokud by přeci jen on, Stropnický nebo kdokoliv jiný podali oznámení policii nebo stížnost České advokátní komoře, musela by se jí právnická organizace zaobírat a přečin svého člena vyhodnotit. „V obecné rovině by se jednalo o to, že dotyčný svým chováním nenaplnil pravidla stanovená v etickém kodexu České advokátní komory a to, že se advokát musí i v soukromí chovat vždy slušně, poctivě a čestně,“ říká pak pro ECHO24.cz mluvčí ČAK Iva Chaloupková.
„My o tomto konkrétním případu zatím nevíme, dotyční poškození by se museli obrátit na komoru a my pak můžeme situaci prošetřit a pokud bude stížnost odůvodněná, můžeme udělit například veřejné napomenutí, pokutu, nebo dočasný zákaz až zákaz v jednání o pozastavení advokacie. V případě, že se poškození obrátí na policii, činné orgány nám konkrétní podnět předají,“ dodala Chaloupková s tím, že právě podobné chování, kdy advokát poškozuje dobré jméno České advokátní komory může vést až k jeho vyškrtnutí z řad registrovaných advokátů.
Jak sám Matěj Hollan napsal, zažil celou řady politických diskuzí, tuto zkušenost za ní ale nepovažoval. „Toto bylo velmi nepříjemné vyhrožování násilím lidem, co přišli po práci na pivo. Ovčáček se Zemanem vykládají o fašizaci pražské kavárny. Já se svými kolegy jsem včera zažil na vlastní kůži fašizaci brněnské hospody, kvůli humanistickému postoji k lidem v nouzi. Já se ale zastrašit nenechám a budu právo na život hájit navzdory advokátovi, který mi vyhrožuje rozbitím huby za odlišný politický postoj,“ ukončil popis svého zážitku Hollan.