Kolik je vlastně těch uprchlíků? Ukrajina a Rusko se neshodnou
JAK TRPÍ CIVILISTÉ
Informační válka mezi Moskvou a Kyjevem hoří na všech frontách. Vlády obou států poskytují odlišné informace o počtu zraněných, v horším případě mrtvých, o počtu sestřelených letadel a konečně i o počtu těch, kteří opouští v důsledku válečného konfliktu své domovy. Čísla, která jsou poskytována veřejnosti, se totiž pohybují v rozmezí tisíců až desetitisíců, píše RFE/RL.
Lyudmila Denisenková dlouho odolávala. Týdny vydržela žít v neustálém strachu mezi ohlušujícími výstřely ze zbraní proruských povstalců i ukrajinských vládních složek. Avšak v momentě, kdy došlo k odstřelování slavjanské dětské nemocnice, jí došla trpělivost a se svojí rodinou z epicentra krvavého konfliktu utekla. Rodina měla štěstí, protože se jí podařilo nalézt relativně bezpečný úkryt u příbuzných v malém městě Izjum vzdáleném jen 50 kilometrů od Slavjanska.
,,Přišli jsme sem s prázdnýma rukama,“ říká paní Lyudmila. ,,Doma jsme zůstat nemohli. Nemocnice, železniční i autobusové stanice byly bombardovány. Sem jsme proto museli jet stopem,“ vysvětluje žena během čekání na izjumské radnici, kam šla požádat o povolení k dočasnému pobytu.
Podívejte se na video: Zřícené domy, ohořelá auta. Slavjansk dnes
Mezi uprchlíky jsou hlavně děti, senioři své domovy opustit nechtějí
Ve stejné situaci jako paní Denisenková se ocitlo mnoho lidí. Nepokoje na východě Ukrajiny je donutily uprchnout z vlastních domovů. V chaosu, který Ukrajinou zmítá, lze ale jen těžko odhadovat, kolik lidí tento osud potkal.
Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) se domnívá, že je na Ukrajině momentálně více než 17 a půl tisíce vnitřně vysídlených osob, tedy lidí, kteří opustili svůj domov a přemístili se na jiné místo v rámci téhož státu. Přitom přibližně jedenáct tisíc z nich uteklo z Krymu, který po březnové anexi náleží Rusku.
,,Většina z těchto poškozených jsou ženy a děti. Dokonce až jedna třetina jsou děti,“ říká Oldrich Andrysek, regionální představitel UNHCR pro Bělorusko, Moldavsko a Ukrajinu. ,,Pouze minimum z tohoto počtu jsou starší lidé. Ti své domovy odmítají opustit a to i navzdory hrozným podmínkách, ve kterých musí žít.“
Centrální registr kvůli chaosu v zemi neexistuje
Podle UNHCR jsou však skutečné počty uprchlíků zřejmě ještě vyšší. Do odhadů totiž nejsou započítáni lidé, kteří se o pomoc obrátili na nevládní organizace nebo ti, kteří přečkávají konflikt u svých příbuzných.
,,Tyto naše údaje byly posbírány s pomocí místních autorit. Jelikož však neexistuje žádný centrální registr vysídlených osob, měli bychom je brát s rezervou“ upozorňuje Andrysek. ,,Je to je hrubý odhad. Skutečné počty by mohly být i dvakrát vyšší,“ uzavírá.
Vedle vnitřně vysídlených osob se nesmí zapomínat ani na ty, kteří překročí státní hranice Ukrajiny. UNHCR uvádí, že od počátku letošního roku požádalo na 440 Ukrajinců o azyl v Polsku, 22 osob v Bělorusku a 19 lidí v Moldavsku.
Uprchlíci, nebo rekreanti?
Ruský ombudsman pro práva dětí Pavel Astakhov uvedl, že více než 8 300 Ukrajinců uprchlo během jednoho jediného dne do ruského Rostova na Donu, který se nachází na jihu země. Představitelé tohoto města však jeho tvrzení odmítli.
,,Ano, osm tisíc tři sta Ukrajinců překročilo v uplynulých 24 hodinách hranice. Ne všichni z nich ale byli uprchlíci,“ uvedl Aleksandr Titov, mluvčí rostovského gubernátora. ,,Tito lidí mohli hranice překročit za účelem návštěvy příbuzných nebo se do Ruska vydali na dovolenou nebo za jakýmkoliv jiným účelem.“
Ukrajinská vláda problém uprchlíků ignoruje
Do odhadové matematiky se zapojila také místopředsedkyně ruské vlády Olga Golodetsová, když prohlásila, že počet ukrajinských uprchlíků směrem do Ruska činí dva a půl tisíce osob. Nejvyšší odhad počtu uprchlíků nabídl Denis Pušilin, vůdce Doněcké lidové republiky. Ten minulý týden tvrdil, že do Ruské federace uteklo až dvanáct tisíc Ukrajinců.
Ministerský předseda Ruska Dmitrij Medveděv zase řekl, že počet ukrajinských uprchlíků čítá čtyři tisíce a jedním dechem obvinil Kyjev z toho, že tuto uprchlickou krizi ignoruje. ,,Lidé jsou vyděšení, bojí se,“ burcoval Medveděv na zasedání vlády dne 5. června a dodal: ,,Ukrajinská vláda selhává, když tento humanitární problém neřeší a když říká, že tu žádní uprchlíci nejsou.“
Humanitární koridor pro vnitřně vysídlené osoby
Vládní představitelé Ukrajiny sice popírají masivní útěky svých obyvatel do Ruska, naléhavost problému kolem vnitřně vysídlených osob ale připouští. Minulý týden například prezident Petro Porošenko nařídil vytvoření humanitárního koridoru určeného k evakuaci civilistů z bojových zón.
Premiér Arsenij Jaceňuk zase pověřil vládu vytvořením celonárodní databáze uprchlíků. Jaceňuk si na základě svého vyjádření uvědomuje, že s ohledem na současnou situaci nebude problém kolem vnitřně vysídlených osob vyřešen v krátkodobém horizontu. ,,Musíme přijmout dlouhodobou strategii,“ uznává.