Ten, co se mýlil s iráckou spojkou, vzpomínají na Grosse v USA
NEKROLOG V THE NEW YORK TIMES
Úmrtí Stanislava Grosse zaznamenal i prestižní americký deník The New York Times (NYT). Na svých internetových stránkách publikoval nekrolog, kde se na Grosse vzpomíná jako na nejmladšího českého premiéra. Ale i jako na politika, který sehrál roli – byť roli nepřímou a malou – při obhajování intervence do Iráku.
„Pan Gross se ocitl v titulcích světových médií, když jako ministr vnitra na tiskové konferenci v Praze v říjnu 2001 prohlásil, že se Muhammad Atta – vůdce atentátníků z 11. září 2001 – setkal v Praze v dubnu téhož roku s představitelem irácké rozvědky,“ připomněl The New York Times. A připomněl také to, že na schůzce Atty s iráckým představitelem trval v rozhovoru pro televizi CNN i tehdejší premiér Miloš Zeman.
„Toto tvrzení...bylo základem takzvané pražské spojky, nepodloženého obvinění spojujícího teroristy z Al-Káidy s režimem Saddáma Husajna,“ napsal dále americký deník a dodal: „Toto tvrzení podpořilo v roce 2003 argumenty, že invaze do Iráku je oprávněná.“
A jak dále připomněl The New York Times, tehdejší český prezident Václav Havel i americká tajná služba CIA později došli k závěru, že pro tvrzení o schůzce atentátníka Atty a představitele irácké rozvědky nejsou důkazy. Atta Prahu navštívil v roce 2000 a když později v tomto roce přiletěl na ruzyňské letiště, nedostal vstupní vízum. Zpráva, že se setkal s představitelem irácké rozvědky, byla založená na nepotvrzených informací jednoho zdroje.
Jak dále napsal citovaný americký deník, tato mylná informace sice možná poškodila Grossovu reputaci v zahraničí, doma v Česku ale zůstal populární. Jeho pád – „ještě rychlejší, než jeho vzestup“ – způsobila až aféra s nejasným financováním jeho bytu, dodal The New York Times a ve druhé části nekrologu stručně popsal jeho kariéru až do smutné konce.