Ať prezident uvede zdroj. Neexistuje. Čapkův památník hájí Peroutku
Dopis na Hrad na obranu Peroutky
Oznamte zdroj, odkud jste citoval údajné Peroutkovy výroky. Tlaky na prezidenta republiky po jeho útoku na novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutku, kterého osočil z „fascinace nacismem“, nabývají na intenzitě. Po Sdružení Ferdinanda Peroutky, které žádá od prezidenta omluvu pro člověka, jež strávil šest let v nacistickém koncentračním táboře, putuje na Hrad další otevřený dopis. Tentokrát od ředitelky Památníku Karla Čapka ve Staré Huti Kristiny Váňové.
I ona žádá od Miloše Zemana vysvětlení, odkud prezident v projevu k 70. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim čerpal, když připsal Peroutkovi zveřejnění textu s titulkem "Hitler je gentleman".
„Bohužel, neznám Peroutkův článek „Hitler je gentleman“ a nenašli jsme ho ani v časopisech Přítomnost, které máme v muzejním archivu. Domnívám se proto, že takový Peroutkův článek neexistuje. Proto bych byla ráda, kdybyste nám oznámil zdroj, z něhož jste výše uvedenou informaci, která velmi poškozuje dobré jméno spisovatele a novináře Ferdinanda Peroutky, čerpal,“ píše prezidentovi v otevřeném dopise ředitelka Památníku Karla Čapka ve Staré Huti Kristina Váňová.
Čtěte také: Nehorázná urážka. Omluvte se, žádá Zemana Peroutkovo sdružení
Historik usvědčil Zemana ze lží. Hrad: 'Hrubě manipulujete'
Zeman lže. Osočil z obdivu k nacismu muže, který byl v koncentráku
„Ignorujete úsilí vědců a badatelů“
„Pane presidente, ve své dlouholeté činnosti jsem poznala řadu poctivých lidí – odborníků na literární historii, badatelů, novinářů, osvětářů, kteří se zabývají výjimečnými osobnostmi naší historie a snaží se je prezentovat veřejnosti objektivně - se silnými i slabšími stránkami, se statečnými postoji i osobními selháními. Není jejich záměrem zkreslovat, zakrývat nebo měnit historickou skutečnost. Myslím, že Vaše efektní, leč nepravdivé tvrzení ignoruje i jejich úsilí,“ stojí dále v prohlášení, které se připojuje k iniciativě Sdružení Ferdinanda Peroutky.
Prezidentu republiky ředitelka Čapkova památníku pro další inspiraci nabízí ověřitelný citát Ferdinanda Peroutky z roku 1935: „Vedle dobrých věcí vniká do Evropy z bolševického Ruska také špinavá vlna surovosti a vlčích zvyků. Klidné, mlaskavé Hitlerovo a Goeringovo vraždění nebylo by možné bez ruského příkladu a bez bolševických polemik proti humanitě.“ (Třísky a piliny, 16. ledna 1935, Přítomnost č.2)