Jižanská odveta: Obamu ‚vítaly‘ konfederační vlajky
Skupina protestujících připravila americkému prezidentovi Baracku Obamovi nemilé uvítání. Když přijel do Oklahomy, čekali na něj s přichystanými vlajkami Konfederace. Někteří je považují za výraz tradic a pouhé dědictví minulosti, jiným ale připomínají otrokářské éru v tehdejších jižanských státech. K názoru druhé skupiny se přiklání také Obama.
Amerického prezidenta vítal dav lidí, když ve středu večer přijel do hlavního města amerického státu Oklahoma. Asi deset lidí se ale rozhodlo využít návštěvu k protestu a mávali na Baracka Obamu červeno-modrými vlajkami Konfederace.
Až na několik hádek proběhla demonstrace podle zpravodajského serveru Politico poměrně klidně a lidé si vlajkonošů příliš nevšímali. Našli se ale tací, kteří protest odsuzovali. Patří mezi ně Sequoya Turnerová, která si oblékla tričko s podobiznou Obamy. „Zasloužil by si lepší přivítání, než jakého se mu dostalo,“ řekla podle serveru téměř v slzách.
Za protestem stojí Andrew Duncomb. Není to poprvé, co Afroameričan přezdívaný jako „černý rebel“ hájil vlajku symbolizující Konfederované státy americké z poloviny 19. století. Minulý týden protestoval také před sídlem oklahomské vlády.
Protesters greet @POTUS as his motorcade arrives at his hotel in Oklahoma City. #ConfederateTakeDown pic.twitter.com/nWxKks4X4W
— Doug Mills (@dougmillsnyt)
16. Červenec 2015
Duncomb tak reagoval na nedávný zákaz vyvěšování zmíněné vlajky na veřejných budovách v Jižní Karolíně. Byl to poslední americký stát, který toto ještě toleroval. Organizátor protestů ale tvrdí, že vlajka je pouhým dědictvím minulosti. „Není to vlajka, co představuje symbol rasismu,“ řekl pro televizi Fox 25.
Naopak Barack Obama rozhodnutí Jižní Karolíny pochválil. „Je to znamení dobré vůle a ozdravení a rovněž významný krok k lepší budoucnosti,“ napsal prezident na Twitteru jen chvíli poté, co byly vlajky z veřejných budov sundány.