Raketový nárůst podpisů proti brexitu? Prý za to může robot

DESÍTKY TISÍC PODPISŮ PODVODEM

Raketový nárůst podpisů proti brexitu? Prý za to může robotNOVÉ
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pochybnosti o internetové petici, která chce dosáhnout nového hlasování o takzvaném brexitu, se ukazují jako opodstatněné. Za doslova raketový nárůst počtu podpisů, který dosáhl během pár dní víc jak tří a půl milionu, totiž částečně mohou hackeři. Podle britského serveru The Register množství signatářů uměle navýšili s pomocí botnetu.

Server upozornil, že v určitou dobu přibylo kolem deseti podpisů za sekundu. Jednalo se přitom o desítky tisíc signatářů v časovém úseku mezi půl třetí a půl čtvrtou ráno, kdy většina zájemců o revizi výsledků nedávného referenda spala.

Nicméně podle The Register to je pouhý zlomek z celkového počtu signatářů. A to sedm desítek tisíc podpisů, které byly nebyly získány poctivě, ale s využitím botnetu. Jedná se o softwarového agenta nebo internetového robota. Může fungovat například přes síť počítačů infikovaných speciálním softwarem, který je řízen z jednoho centra. Botnet pak provádí nežádoucí činnost jako rozesílání spamu nebo DDoS útoky.

K útoku na petici, která chce zavést pravidlo, že pokud pro setrvání v unii či pro odchod z unie hlasuje méně než 60 procent lidí při účasti nižší než 75 procent, pak by mělo být vyhlášeno další referendum, se přihlásil neznámý hacker ze Sýrie. Chtěl tím údajně dát najevo, že „vaše demokracie jsou vtip“. The Register, který se zaměřuje především na zprávy o technologiích, o jeho tvrzení ale pochybuje.

První pochyby ohledně petice vytanuly na povrch například kvůli podpisům z Vatikánu – údajně jich přišlo téměř 40 tisíc, přestože tam žije sotva 800 obyvatel. Některé hlasy byly i ze Severní Koreje, kde se internet potýká se silnou cenzurou. Informoval o tom server Metro.co.uk.

Nicméně dolní komora britského parlamentu odmítá, že by bylo možné petici na parlamentním webu napadnout. Podezření ale plánuje prověřit a podvodné podpisy slibuje odstranit. „Monitorujeme stránku, abychom zajistili, že vše probíhá řádně,“ uvedla dolní sněmovna.

Zmíněná petice má zatím nejvíc podpisů v historii parlamentního webu. Podle britských zákonů platí, že pokud v týdenní lhůtě získá víc jak 100 000 podpisů, parlament se jí musí zabývat.

Iniciátorem petice je podle BBC jistý William Oliver Healey, údajný aktivista nevelké Strany anglických demokratů, výrazně pravicové skupiny nacionalistických odpůrců EU. Petici na parlamentní web umístil v době, kdy první odhady ukazovaly na vítězství odpůrců brexitu. Když se prokázal opak, petice prý „ukradli“ stoupenci EU. Pro konce unijního členství hlasovalo téměř 52 občanů Velké Británie.

Čtěte také: Parlament vyšetřuje podvodné podpisy pod peticí o brexitu

ON-LINE: EU nebude s Británii jednat o odchodu, dokud o něj nepožádá

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Bezpohlavní Jaguar

KOMENTÁŘ

Skupina bezpohlavních bytostí vystoupí ze žlutého výtahu na povrch fialové planety. Různě poskakují, máchají kladivy i štětci, zatímco se objevují slogany jako ...

00:08

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články