Po masových nepokojích v Burkině Faso rezignoval prezident Compaoré
Nepokoje v Burkině Faso
Prezident západoafrického státu Burkina Faso Blaise Compaoré po masových demonstracích rezignoval. Rozsáhlé protesty vyvolala tento týden jeho snaha zajistit si pomocí ústavního dodatku úřad na další funkční období. Třiašedesátiletý Compaoré byl hlavou země od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. Podle CNN posléze oznámil generál Honore Nabere Traore, vrchní velitel ozbrojených sil země, že na sebe přebírá prezidentské povinnosti a zemi povede až do voleb v příštím roce.
Rozsáhlé nepokoje už ve čtvrtek prezidenta přiměly, aby ustoupil od záměru zajistit si pomocí ústavního dodatku možnost znovu kandidovat. Compaoré ale do pátku trval na tom, že povede přechodnou vládu, která by měla dovést zemi k volbám v příštím roce. To opozice a demonstranti odmítali a se svým požadavkem nakonec uspěli.
Po odstoupení prezidenta v zemi propukly bujaré oslavy:
Celebrations erupted in Burkina Faso's capital after President Compaore stepped down. http://t.co/tYM5EtGnoy pic.twitter.com/25EcOQSVuy
— AJE News (@AJENews)
31. Říjen 2014
Mientras tanto en Burkina Faso, Compaoré renuncia a la presidencia tras intentar perpetuarse en el poder por enmienda http://t.co/b1rVgeCE2L
— Andrea Mâlquin M. (@AndreMalquin)
31. Říjen 2014
Násilnosti si v Burkině Faso ve čtvrtek vyžádaly třicet mrtvých a stovku zraněných. V ulicích hlavního města zavládl chaos, když dav demonstrantů vnikl do budovy parlamentu a zapálil ji. Vyraboval také státní televizi a přesunul se před prezidentský palác. Prezident kvůli tomu vyhlásil výjimečný stav, o pár hodin později jej ale opět zrušil.
Smoke rising from Burkina Faso's Parliament in Ougadougou after being stormed by protesters http://t.co/sFSepdo2kp pic.twitter.com/ath2MckxWe
— BBC Breaking News (@BBCBreaking)
30. Říjen 2014
Burkina Faso, iyi insanların ülkesi demekmiş. Devrimi ne kadar ezelerse ezsinler bir gün yeniden uyanıyor. http://t.co/1KmX08l46Y
— Sema Kaygusuz (@KaygusuzSema)
31. Říjen 2014
Bouřlivé protesty měly poslancům zabránit v přijetí zákona, který by prezidentovi umožnil další prodloužení mandátu. Compaoré v uplynulých 27 letech zvítězil již čtyřikrát v prezidentských volbách a podle dosavadních zákonů už znovu kandidovat nemohl. Vláda návrh změny zákona nakonec stáhla a armáda pak za výjimečného stavu celý parlament rozpustila.
Čtěte také: Protesty v Hongkongu řídí mobilní aplikace bez internetu
Compaoré ve smířlivém televizním projevu řekl, že jednání s opozicí může vyústit ve vytvoření přechodné vlády a předání moci. „Pokud jde o mě, jsem připraven jednat o přechodném období, na jehož konci bych odevzdal moc,“ řekl prezident. Opozici ale tento ústupek nestačil a chtěla, aby prezident odstoupil okamžitě.
Protestující v ulicích v pátek podle agentury AFP žádali, aby přechodnou vládu vedl generál ve výslužbě a bývalý ministr obrany Kouamé Lougué.
Prezident Compaoré je považován za klíčového politika západní Afriky a spojence západních zemí v boji proti islamistům. Ačkoli je Burkina Faso významným producentem bavlny, zůstává chudou zemí.
Čtěte také: Nigerijská policie zatkla údajného „hlavního řezníka“ Boko Haram