‚Ani v NDR jsem se necítil tak cize jako teď.‘ Ostrý dopis kancléřce
Exministr za CDU vrací partaji knížku
S drastickými slovy o uprchlické politice kancléřky Angely Merkelové (CDU) vrátil bývalý saský ministr spravedlnosti Steffen Heitmann (71) partajní knížku své straně. Bývalý křesťanskodemokratický politik (CDU), který měl kdysi dokonce usednout do křesla spolkového prezidenta, vyčetl Merkelové egoismus a neschopnost v čase národní krize. Řady CDU tak kvůli uprchlíkům opustil další, tentokrát velmi prominentní člen.
„Vámi vedená (vládní) koalice se v národní krizi ukazuje jako neschopná,“ píše Heitmann v dopise, jejž adresoval předsedkyni CDU a spolkové kancléřce a ze kterého citoval list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Merkelová podle tohoto bývalého evangelického faráře svým „osamoceným rozhodnutím“ a „nepromyšlenými výroky“ z Německa udělala „přednostní cíl uprchlíků“.
Jejich zvládání přerostlo podle Heitmanna úřadům přes hlavu, schopnost měst a obcí migranty přijímat se vyčerpala a velká většina obyvatel je „co nejhlouběji znejistělá“. Merkelové azylový balíček, který, jak se nyní ukázalo, asi nevstoupí v platnost podle plánu, je „nanejvýše kosmetika“.
„Ještě nikdy – dokonce ani v NDR – jsem se necítil tak cize ve vlastní zemi,“ uvedl Heitmann na konci svého dopisu.
Neodpustil si ani políček médiím za to, jak informují o uprchlické politice. Politicky korektní krasomluva zvláště veřejněprávních sdělovacích prostředků prý už nedokáže zastřít skutečnou situaci, která se jeví jako plíživé vzdávání se naší společnosti.
Steffen Heitmann se narodil roku 1944 v Drážďanech a v letech 1990 až 2000 byl zemským ministrem spravedlnosti ve vládě Kurta Biedenkopfa (CDU) v Sasku. Opravdu známým na republikové úrovni se stal na podzim roku 1993, kdy ho tehdejší kancléř Helmut Kohl (CDU) navrhl jako kandidáta na úřad spolkového prezidenta po Richardu von Weizsäckerovi. Jeho nominaci poté potvrdilo i spolkové předsednictvo křesťanských demokratů.
Několik týdnů poté se ale Heitmann své kandidatury vzdal. Ve veřejné debatě mu byly vytýkány některé jeho výroky týkající se cizinců, holocaustu a role žen ve společnosti. O vyvražďování Židů mimo jiné prohlásil, že by se z něj neměla „vyvozovat zvláštní role Německa až do konce dějin“.
Útoky a kritika, které jsou vůči Merkelové směřovány z vlastních unijních řad, pokračují a dokonce se zostřují. S velkou pompou oznámil tento týden odchod ze strany Jens Walther (49), který byl v 90. letech jejím prominentním členem v oblasti Lipska, kde působil jako její tamní stranický manažer a starosta Grossdeubenu.
Nyní v Lipsku žijící právník Merkelové vzkázal: „Otcové zakladatelé CDU se ohledně vaší politiky musejí obracet v hrobě.“ Kancleřku obviňuje z trestného jednání kvůli tomu, že porušuje evropské směrnice o azylu a napomáhá pašerákům lidí. Šéfka německé vlády se podle ně staví nad zájmy německého lidu svou „nestřídmostí a sebeuspokojením“.
Walther oznámil, že mění politický dres a přestupuje z CDU do strany Alternativa pro Německo (AfD), do jejíž aktuální agendy patří kritika uprchlické politiky berlínské vlády. Obliba AfD v uplynulých týdnech a měsících rychle rostla a v půli listopadu překročila podle různých průzkumů na celostátní úrovni desetiprocentní hranici.
V některých regionech na východě Německa je její popularita ještě vyšší. Část médií a politiků proto zahájila proti alternativcům tvrdou kampaň a snaží se jím dát nálepku extrémní pravice a xenofobů. Šéfem bavorské sekce AfD se stal nedávno rodilý Čech – Petr Bystroň.