Neklid, výhrůžky a zatýkání. Oděsa si připomíná výročí tragického požáru

VÝROČÍ POŽÁRU A POTYČEK

Neklid, výhrůžky a zatýkání. Oděsa si připomíná výročí tragického požáruNOVÉ
Příslušníci bezpečnostních složek se snaží zajistit pokojný průběh pietních setkání. Foto: Reprotofo: Twitter/NedoUkraïnka
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Pondělí se v ukrajinské Oděse neslo ve znamení neklidu. Ve městě se totiž celý den konají připomínkové akce u příležitosti druhého výročí potyček a následného požáru, kdy zemřelo 48 lidí, vesměs proruských demonstrantů. Tragédie, kterou se dodnes nepodařilo zcela objasnit, stále budí řadu kontroverzí. Například poslanec Stanislav Huml (ČSSD) napsal, že proruští aktivisté byli „prostě upáleni“.

Policie hlásí, že na místě neštěstí zatím zatkla čtyři muže za narušení veřejného pořádku, pátého kvůli opilství. Prostranství před budovou odborů nazývané Kulikovo pole v průběhu dne museli prohledávat pyrotechnici kvůli anonymní výhrůžce o nastražené bombě. Policisté podle agentury Interfax-Ukrajina našli tři granáty v podchodu z blízkého železničního nádraží.

Podle reportéra agentury AFP se asi 200 lidí sešlo u Kulikova pole, kde se při požáru v Domě odborů udusilo 42 proruských aktivistů. O několik hodin dříve šest lidí přišlo o život v pouličních potyčkách a přestřelkách mezi proruskými a proukrajinskými demonstranty.

Právě požár v domě odborů, při němž zahynuly desítky lidí, dodnes budí kontroverze. Například sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml sdílel článek z prorusky orientovaného serveru Nová republika, který o tématu pojednává. Článek následně doplnil provokativním komentářem: „Prostě je upálili. Před dvěma lety. Nikdo nebyl ani obviněn.“

Čtěte také: Kdo zabíjel v Oděse? Každá strana má svoji verzi

Pondělní připomínkovou akci doprovázely zvýšená bezpečnostní opatření ze strany policie. Ta se totiž obává, že by mohly vypuknout nové nepokoje mezi příznivci a odpůrci nové kyjevské vlády, a proto místo obklopila kordony. Demonstranti tu kladou květiny k uctění památky svých druhů. Místní úřady jim zakázaly nosit černooranžové svatojiřské stužky, vyvedené v barvách někdejšího válečného vyznamenání, které se posledních letech staly veřejnými symboly ruského vlastenectví.

Na místním letišti mezitím demonstranti s ukrajinskými vlajkami a obřím transparentem „2. květen – den obětí kremelské propagandy a rusifikace“ zablokovali opoziční poslance, aby jim zabránili v cestě na shromáždění k výročí tragédie. Děje se tak za „mlčenlivé podpory úřadů“, protože „režim se bojí opozice“, postěžoval si Opoziční blok, sdružující politiky někdejší Strany regionů svrženého proruského prezidenta Viktora Janukovyče.

Večer se má v centru města odehrát shromáždění ukrajinských nacionalistů k uctění mrtvých kamarádů.

Velvyslanec Evropské unie v Kyjevě Jan Tombiński vyzval ukrajinskou vládu k „nezávislému a transparentnímu“ vyšetření tragédie. „Všichni viníci těchto zločinů musejí být pohnáni k spravedlnosti,“ zdůraznil polský diplomat.

„Tragédie v Oděse zásadním způsobem změnila průběh války na východě Ukrajiny. Po Oděse se v Doněcku a Luhansku odehrála referenda (o odtržení od Ukrajiny) a prudce se zvýšil počet dobrovolníků v povstaleckých oddílech. V ostatních velkých městech na východě Ukrajiny byly proruské síly rychle poraženy. Velké Novorusko se vytvořit nepodařilo,“ napsal k dnešnímu výročí ruský internetový list Gazeta.ru.

Čtěte také: Vypálili jsme vesnici na Donbase, přiznal šéf separatistů

VIDEO: Pravý sektor zmlátil proruského poslance v Oděse

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články