USA zprovoznily protiraketový štít v Rumunsku, Kreml hned reaguje
Protiraketový systém v Rumunsku
Spojené státy ve čtvrtek na vojenské základně v Rumunsku uvedly do provozu protiraketový systém, který bude součástí štítu chránícího evropské členy NATO před balistickými raketami. Součástí obranného systému měl být původně radar v českých Brdech. Kreml okamžitě reagoval bezpečnostními opatřeními.
„Není pochyb o tom, rozmístění systému je opravdovou hrozbou pro bezpečnost Ruské federace,“ řekl mluvčí Dmitrij Peskov novinářům v konferenčním hovoru. „Jsou uplatňována opatření k zajištění potřebné úrovně bezpečnosti pro Rusko. Dovolte mi připomenout, že sám prezident (Putin) se opakovaně dotazoval, proti komu bude systém fungovat,“ dodal Peskov.
Podle šéfa branného výboru ruské sněmovny, admirála Vladimira Komojedova jde o přímou hrozbu pro Rusko. „Jde pro nás o přímou hrozbu. To vše je na sto, 200, 300, tisíc procent namířeno proti nám,“ uvedl Komojedov podle agentury Interfax s tím, že cílem opatření je Rusko a jeho schopnost jaderného odstrašování.
Rusko proti výstavbě základen ve východní Evropě protestuje již déle. Ministerstvo zahraničí ve středu systém označilo za škodlivý a chybný. „“Jde o další krok k tomu, aby bylo Rusko vojensky a politicky potlačováno,“ tvrdí Andrej Kelin z ruského ministerstva zahraničí.
Nejde o provokaci, tvrdí USA
Podle Washingtonu ale není systém namířený proti Moskvě. Evropu má prý chránit před možným raketovým útokem z Blízkého východu, především z Íránu.
První část štítu na základě v jihorumunském Deveselu nedaleko bulharské hranice uvedli Američané do provozu za účasti generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, náměstků amerických ministrů zahraničí a obrany Franka Rosea a Roberta Worka a rumunských představitelů.
„Spojené státy a Rumunsko dnes tvoří dějiny,“ uvedl velitel amerických námořních sil v Evropě a Africe Mark Ferguson.
Plány na vybudování protiraketového štítu schválil v roce 2007 americký prezident George Bush. Původně mělo jít o základnu s raketami v Polsku a s radarem v Česku.
O dva roky později ale jeho nástupce v Bílém domě Barack Obama plány změnil, přičemž dal přednost strategii protiraketové obrany vedené z moře s tím, že pozemní základny budou součástí další fáze plánů.