Frýdlant bojuje za nemocnici. Nechce z ní mít privátní sanatorium
Přijedou sanitky včas?
Zhoršená dostupnost zdravotní péče v akutních případech hrozí od září obyvatelům Frýdlantského výběžku na severu Čech. Nemocnice ve Frýdlantu, kterou má od města v pronájmu společnost Euroclinicum bývalého manažera PPF Jana Blaška, chce totiž zrušit interní oddělení. Záchranáři tak budou muset pacienty odvážet do 25 kilometrů vzdáleného Liberce. Dojezdový čas sanitek se tím prodlouží o 40 až 50 minut.
Okolní obce se proti tomu bouří. Starosta města Frýdlantu to považuje za porušení nájemní smlouvy a je připraven ji vypovědět. Omezit akutní lůžkovou péči kvůli úsporám chtěla už v roce 2011 vláda Petra Nečase (ODS), po hlasité kritice od toho nakonec upustila. Přesto od té doby akutní lůžka zanikla v desítkách menších nemocnic.
„Firma si chce z nemocnice udělat privátní sanatorium a s tím silně nesouhlasíme. Ve smlouvě se zavázala k tomu, že bude plnit veřejnou funkci, tedy že lidem zabezpečí komplexní zdravotnickou péči včetně akutních lůžek na interně,“ řekl deníku ECHO24.cz starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS). „Nájemní smlouvu jsme předali k posouzení právníkovi a pokud to bude možné, jsme připraveni ji okamžitě vypovědět,“ dodal starosta.
„Zdravotnická funkce, kterou nemocnice v oblasti plní, je nezastupitelná. Lidé se bojí a obce se snaží bránit. Za posledních 8 let jsme navíc ve spolupráci s obcemi do frýdlantské nemocnice vložili 25 milionů korun a nechceme, aby to byla zmařená investice,“ komentoval dále Ramzer. „Už jsme v roce 2008 přišli o porodnici, nechceme přijít i o internu,“ připomněl. Kromě porodnice musela nemocnice před sedmi lety zredukovat kvůli úsporným opatřením VZP navíc i deset lůžek u zbývajících oddělení.
Sanitkou do nemocnice za 50 minut
Zrušení interny přinese komplikace i záchranné službě se stanovištěm ve Frýdlantu. Dojezdový čas sanitek do liberecké nemocnice, která péči o pacienty z Frýdlantského výběžku převezme, se podle lékařského náměstka záchranné služby libereckého kraje Jana Lejska prodlouží o 40 až 50 minut.
„Máme tři výjezdové skupiny, dvě v nepřetržitém režimu a jednu od 8 do 16 hodin. S kapacitou, která je vyšší než standard, počítáme neustále, takže si nemyslím, že bude potřeba prodloužit provozní dobu i třetí posádky,“ řekl pro ECHO24.cz náměstek Lejska s tím, že by to záchranku navíc stálo 6 milionů a byla by potřeba proškolit další personál.
Pokud by se stalo, že by byly vytíženy všechny záchranky frýdlantského stanoviště, vyjela by posádka liberecké nemocnice. V tom případě ale podle Lejska neplatí doba dojezdu k pacientovi 20 minut, kterou ukládá legislativa. „Limit dvaceti minut je závazný pro nejbližší stanoviště a to je v tomto případě Frýdlant. Z Liberce je na sever dodržení tohoto limitu na hraně,“ poznamenal.
Interna je ztrátová, brání se nemocnice
Soukromá frýdlantská nemocnice o svém záměru utlumit interní oddělení informovala v polovině prázdnin. Dohodla se na tom s pojišťovnami. 35 lůžek plánuje využít pro následnou ošetřovatelskou péči. „Malé nemocnice, jako je ta naše, již nemohou poskytovat akutní péči v rámci oddělení všeobecné interny bez přímé návaznosti na komplement a vybavení vyšších specializovaných pracovišť,“ uvedl v prohlášení ředitel nemocnice Jiří Benedikt.
K přeměně lůžek akutní péče se podle Benedikta nemocnice rozhodla na základě analýzy, podle které až 80 procentům pacientům interny poskytují péči obdobnou ošetřovatelské. „Když máme pacienty, kteří tady leží vzhledem ke své diagnóze nadprůměrně dlouho, tak je to z hlediska našich nákladů, které s tím máme, ztrátové,“ uvedl.
Čtěte také: Všechny podezřelé zakázky ve zdravotnictví
Zdravotnické zařízení se také potýká s nedostatkem lékařů, za poslední rok podle Benedikta odešlo šest internistů a přišli dva. Pro lůžkovou část interny má nemocnice nyní tři lékaře, na ambulancích další tři. Ředitel nemocnice také upozornil na to, že lidé dostanou na specializovaných pracovištích lepší péči, kterou kvůli nedostatečnému vybavení není schopné jejich zařízení zajistit.
Nedostatek lékařů i absence přístrojů jsou ale podle kritiků zástupné důvody. Nemocnice se totiž nikdy vážnými případy zabývat nemusela, ty byly vždy převáženy na specializovaná pracoviště do Liberce. Nemocnice ve Frýdlantu slouží pro Frýdlantský výběžek, kde žije zhruba 24 tisíc lidí. Ročně je na interně hospitalizováno kolem 800 pacientů.
Postará se Liberec, lůžek má ale málo
Pacienty z Frýdlantského výběžku si přerozdělí krajská nemocnice v Liberci ve spolupráci s turnovskou, které ale považují své současné kapacity za nedostatečné. V září proto budou jednat se zástupci zdravotních pojišťoven o navýšení akutních lůžek až o 35, náhradou za zrušené lůžka ve Frýdlantu.
Frýdlantské zařízení není ojedinělý případ, kdy se vedení rozhodlo akutní lůžka zlikvidovat. Za poslední čtyři roky poskytování nepřetržité péče zrušily více než dvě desítky nemocnic v menších městech. Útlum interních oddělení s cílem ušetřit se týká například Mariánských lázní, Berouna nebo Hustopečí.
Omezit lůžkovou péči přitom chtěli už v roce 2011 za vlády Petra Nečase (ODS) zdravotní pojišťovny spolu s tehdejším ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09). Argumentovaly úsporami v řádek stovek milionů korun. Po hlasité kritice ze strany měst i Asociace českých a moravských nemocnic od toho ale nakonec upustily.
Čtěte také: Nemocnice odvolala primáře. Dá mu odstupné 1,2 milionu
Britští lékaři ve studii propadli: zapomínají v tělech nástroje