Proč klidná ČR nedokáže najít nudného prezidenta?
Česko zvenčí
Klidná Česká republika si libuje ve své reputaci vyrovnaného srdce Evropy. Proč si ale nedokáže vybrat nudného a nekontroverzního prezidenta? ptá se dnes evropský zpravodajský server Politico v textu nazvaném Panovníci z Pražského hradu. Všichni tři čeští prezidenti, tedy Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman byli výrazné figury a jejich stopa na světovém jevišti je podle serveru větší, než by odpovídalo desetimilionové zemi jejich původu.
Politico pak připomíná, že nejnověji si pozornost vysloužil právě Zeman, který narušil jednotu většiny lídrů zemí EU a rozhodl se vyrazit do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války. „Jiní to pokládají za nevhodné. Ale Zeman, někdejší komunista, který se netají svými proruskými sympatiemi, tam plánuje být, přestože tím působí potíže standardnější české vládě,“ uvádí Politico. Výběr cesty, která se protiví kabinetu, sousedům i spojencům přitom podle textu není nic nového pro Zemana a nic nového ani pro jeho předchůdce.
Politico poté připomíná Václava Havla, který se prý nyní stal národní ikonou, za svého života byl ale doma přijímán méně jednoznačně, i jeho rivala, ideologický protějšek a nástupce na Hradě Václava Klause.
Současný prezident Zeman je poté v textu popsán jako člověk, jehož údajná náklonnost k alkoholu se snoubí se snahou vyřídit si účty s každým, byť jen i s předpokládaným oponentem. Připomenuty jsou vulgární výroky hlavy státu ve veřejnoprávním rozhlase na adresu ruských punkerek Pussy Riot, které kritizují tamního prezidenta Vladimira Putina.
Čtěte také: Zeman hájí Putina: Může to být klíčový spojenec proti islamistům
Zmíněno je částečné financování Zemanovy prezidentské kampaně ruským Lukoilem i jeho názory na ukrajinský konflikt jako na „občanskou válku“ a výzvy k ukončení evropských hospodářských sankcí vůči Rusku. Takže prezidentova cesta do Moskvy je podle serveru jen malým překvapením, i když Zeman nakonec po mezinárodním tlaku vynechá vojenskou přehlídku. Server Politico si také všiml nedávného sporu Hradu s americkým velvyslancem Andrewem Schapirem.
Server též připomíná, že na rozdíl od Poláků, kteří jsou vůči Rusku podezřívaví po staletí, měli Češi dlouhodobě k Moskvě více sympatií – od přijetí myšlenek panslavismu v 19. století po pohled na SSSR jako možného spojence v meziválečné době.
Je prý ale složité představit si Zemana ještě v dalším prezidentském období a podle Politico už „pražské elity“ začaly hledat jednotu na možném budoucím nudném kandidátovi, kterého by mohly nabídnout veřejnosti.
Ale každý, kdo by si chtěl vsadit, by neměl opomenout jedno jméno, míní Politico a zmiňuje vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše. Připomíná, že Babiš usilovně popírá svou údajnou spolupráci s komunistickou tajnou službou i fakt, že se jedná o miliardářského průmyslníka a mediálního magnáta. „Možnost ještě silnějšího panovníka na Pražském hradě nikdy nevypadala tak reálně,“ uzavírá server.